Univerzita si meziročně v hodnocení vědy polepšila, nejlépe si vede přírodovědecká fakulta

Ilustrační foto: Ota Blahoušek
Pondělí 3. duben 2017, 10:51 – Text: Martina Šaradínová

V hodnocení výsledků výzkumných organizací za rok 2015 obdržela Univerzita Palackého celkem 191 916 bodů a jako jediná z významných tuzemských univerzit si meziročně polepšila. Mezi jednotlivými fakultami či ústavy (organizačními jednotkami) výrazně uspěla přírodovědecká fakulta. Se ziskem 109 182 bodů skončila na čtvrtém místě, předstihly ji pouze Matematicko-fyzikální fakulta a Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy a velmi těsně i Fyzikální ústav Akademie věd ČR.

„Vědecký výkon fakulty přepočtený meziročně vzrostl o tři procenta. Naši vědci skutečně vykonávají mimořádnou práci a já věřím, že je tomu i díky systému hospodaření, který na fakultě uplatňujeme.  Nejvýraznějších výsledků dosahují obě naše vědecká centra, tedy Regionální centrum pokročilých technologií a materiálů a Centrum regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum. Silné postavení mají dlouhodobě i naši optici,“ uvedl děkan přírodovědecké fakulty Ivo Frébort.

Za potěšitelnou považuje skutečnost, že vzrůstající trend pokračuje a za rok 2016 by, při uplatnění stejných měřítek, mohly být výsledky ještě lepší. Mimo jiné i díky prestižnímu ERC grantu fyzikálního chemika Michala Otyepky, za nějž instituci náleží speciální bonifikace. I za rok 2015 však samotná přírodovědecká fakulta získala více bodů než například Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Univerzita Pardubice nebo například Univerzita Hradec Králové.

V rámci Univerzity Palackého na druhém místě skončila lékařská fakulta, která se 33 376 body obsadila v celostátním hodnocení 21. místo. O 14 příček níže je filozofická fakulta (25 697 bodů).  Následují cyrilometodějská teologická fakulta (7366), právnická fakulta (5487), fakulta tělesné kultury (5222), pedagogická fakulta (4968) a fakulta zdravotnických věd (450).

Z tuzemských univerzit má nejlepší ohodnocení Univerzita Karlova (562 110), například ČVUT dosáhlo na 251 006 bodů, Masarykova univerzita jich obdržela 241 584. Univerzita Palackého je mezi univerzitami čtvrtá, o rok dříve získala 188 253 bodů. Na základě výsledků získávají univerzity státní příspěvek v rámci institucionální podpory. Díky dobrým výsledkům si Univerzita Palackého polepší o 45 milionů korun.

Hodnocení Rady pro výzkum, vývoj a inovace se uskutečnilo na základě metodiky platné pro léta 2013 až 2016. Ve třech pilířích se posuzují publikační výsledky podle oborů, kvalita vybraných výsledků a smluvní výzkum. V únoru vláda schválila nové zásady hodnocení výzkumných organizací od roku 2017, které přinesou velké změny stávajícího systému. Metodiku hodnocení výzkumných organizací a hodnocení programů účelové podpory výzkumu, vývoje a inovací předložil místopředseda vlády Pavel Bělobrádek.