Univerzita třetího věku otevírá ve Šternberku svou čtvrtou regionální pobočku

Ilustrační foto: Archiv Žurnálu UP
pátek 18. srpen 2017, 8:00 – Text: Velena Mazochová

Od příštího akademického roku nabízí Univerzita třetího věku seniorům možnost dalšího vzdělávání i ve Šternberku. Do nové pobočky se mohou zájemci ještě stále přihlásit ke studiu v několika nejžádanějších kurzech. Na druhou polovinu srpna je pro nejstarší studenty připraven také pestrý program Letní školy U3V.

Nová šternberská pobočka pro prezenční studium studentů-seniorů nalezla zázemí v opravené reprezentativní budově Expozice času v ulici ČSA. „Program výuky bude kopírovat naše nejúspěšnější kurzy z Olomouce, jako je psychologie, společenské vědy, historie nebo právo,“ uvedla Naděžda Špatenková, vedoucí referentka a metodička U3V.  Aktuálně je přihlášeno třicet posluchačů a volná místa jsou stále k dispozici. „Podmínkou pro přijetí ke studiu je dosažení věkové hranice 50 let. Není třeba dělat přijímací zkoušky a není také důležité předchozí dosažené vzdělání,“ zdůraznila Naděžda Špatenková. Přihlášky najdou zájemci na webu U3V.

Zápis čeká posluchače 7. září, slavnostní imatrikulace v aule právnické fakulty, na které se sejdou se studenty prvních ročníků ze všech poboček, bude připravena o týden později. „Pak už je čeká pohodlí studia v blízkosti jejich bydliště, s dobrou dostupností i z okolních obcí z Rýmařovska nebo Bruntálska,“ dodala Naděžda Špatenková.

Kontakt se svými studenty neztrácí U3V ani v prázdninovém období. V termínu od 19. do 23. srpna pro ně otevírá Letní školu U3V s nabídkou nordic walking, výuky angličtiny a německé konverzace nebo besedy s tématem cestování a trénování paměti. Na zbývající volná místa se mohou zájemci ještě registrovat. „A protože další láskou a životní náplní našich seniorů jsou kromě školy i jejich vnuci, nabízíme pro ně aktivity příměstských letních táborů ve spolupráci s Centrem pohybu Olomouc a s naší skvělou lektorkou pohybových aktivit Lenkou Fasnerovou,“ doplnila Naděžda Špatenková.

K novinkám nadcházejícího akademického roku patří také přechod na elektronické zápisy prostřednictvím Portálu CŽV, které mimo jiné prověří gramotnost a zdatnost posluchačů při využívání informačních a komunikačních technologií. „Je to opravdu velká výzva, protože naši posluchači například mnohdy nemají zřízený e-mailový účet, nejsou obvykle ani zvyklí platit bezhotovostně. Jsou ale velmi šikovní, věříme proto, že to s naší pomocí všechno zvládnout a že podpoříme jejich zájem o moderní technologie a vůbec o fungování v tomto moderním světě,“ přiblížila Naděžda Špatenková.

Vedle rozšíření nabídky pohybových aktivit bude od příštího semestru pokračovat také výuka formou mezigeneračního dialogu, při které studenti-senioři studují společně se  studenty prezenčního studia. „Senioři měli dosud možnost navštěvovat vybrané přednášky v rámci řádného kvalifikačního studia. Tentokrát to bude ´naopak´ - studenti řádných denních kurzů Gerontagogiky na filozofické a Pedagogiky seniorů na teologické fakultě budou docházet na společnou výuku se seniory na U3V, aby viděli, zažili a vyzkoušeli si, jak se senioři vlastně ve skutečnosti vzdělávají, aby s nimi navázali kontakt a pomohli jeden druhému ve studiu,“ uvedla Naděžda Špatenková.

Univerzita třetího věku při Univerzitě Palackého vznikla již v roce 1986 jako první v tehdejším Československu. V současné době působí kromě Olomouce také na svých pobočkách v Uherském Hradišti, Valašském Meziříčí a ve Vyškově. Celkově má nyní kolem 1 200 posluchačů.