Univerzita uspěla v dalších dvou hodnoceních

Zdroj: THE
Středa 28. duben 2021, 13:00 – Text: Martina Šaradínová

Pozitivní zprávy přináší Univerzitě Palackého (UP) aktuální vydání dvou mezinárodních rankingů vysokých škol. V žebříčku The Center for World University Rankings (CWUR) 2021/2022 univerzita vyrovnala své dosavadní nejlepší umístění, když obsadila 572. místo. Také v THE University Impact Rankings 2021 si i přes zvýšený počet hodnocených univerzit udržela svoji pozici.

V žebříčku CWUR se olomoucká univerzita v konkurenci téměř 20 tisíc vysokých škol umístila mezi nejlepšími 2,9 %. V porovnání s dalšími tuzemskými vysokými školami, jichž je letos v žebříčku 12, obdržela UP stejně jako loni pomyslnou stříbrnou medaili, když zlato si odnesla Univerzita Karlova. Do první tisícovky se kromě dvou nejstarších tuzemských univerzit dostaly už jen Masarykova univerzita a ČVUT.

„CWUR je další z globálních rankingů, který ukazuje obrovský vzestup Univerzity Palackého v Olomouci v posledních letech. Skutečnost, že UP navzdory rostoucímu počtu hodnocených univerzit obhájila své nejlepší postavení a v České republice se umístila před všemi ostatními vysokými školami s výjimkou Univerzity Karlovy, je zavazující do budoucna. Věřím, že nové vedení UP udělá vše pro další kvalitativní posun směrem k prvnímu místu,“ uvedl k výsledkům CWUR rektor Jaroslav Miller.

V tuzemském srovnání druhé místo za výzkumný výkon

CWUR upravil v roce 2019 až 2020 metodiku tak, aby se kladl stejný důraz na vzdělávací prostředí a výzkum. Univerzity hodnotí na základě čtyř metrik: kvalita vzdělání (25 %), zaměstnanost absolventů (25 %), kvalita zaměstnanců (10 %) a výzkumný výkon (40 %), který zahrnuje výzkum, vysoce kvalitní publikace, počet výzkumných prací ve vlivných časopisech a citovanost. Hodnocení vychází primárně z databází společnosti Thomson Reuters a sleduje data až deset let dozadu. Pracuje pouze s dostupnými daty, jeho součástí není reputace univerzity, jež tvoří podstatnou část jiných prestižních žebříčků. V oblasti výzkumného výkonu si UP udržela stejně jako loni 535. pozici, což představuje v tuzemském srovnání druhé místo za UK (173.), Masarykova univerzita je třetí (549.). Podrobné výsledky jsou dostupné zde.

THE: University Impact Rankings 2021

Žebříček THE zaměřený na vybrané cíle udržitelného rozvoje vychází letos potřetí a je v něm hodnoceno 1115 univerzit z 94 zemí. To je o téměř 350 vzdělávacích institucí více než před rokem. I přesto si v něm UP udržela své postavení a stejně jako loni obsadila 401. až 600. místo. Společně s Univerzitou Karlovou, Masarykovou univerzitou a Českou zemědělskou univerzitou v Praze jí tak patří prvenství v republikovém srovnání. Českou republiku zastupuje celkem sedm univerzit.

„Globální žebříček hodnotí příspěvek univerzit k udržitelnému rozvoji a jsem velmi rád, že Univerzita Palackého se umísťuje i v těchto oblastech mezi nejprogresivnějšími vysokými školami v České republice,“ komentoval výsledek Miller.

Pro umístění v celkovém žebříčku musely univerzity zadat informace alespoň u čtyř cílů. Pokud jich poskytly více, o jejich celkovém pořadí rozhodovaly tři z nich s nejlepším skóre a pro všechny povinný cíl 17 (Partnerství pro splnění cílů). V případě UP se jednalo o Zdraví a kvalitní život (skóre 65,5), Udržitelná města a obce (57,9) a Důstojná práce a ekonomický růst (55,1).

V celkovém pořadí se nejvýše, a to na 201. až 300. pozici na světě, UP dostala v cílech Zdraví a kvalitní život, Udržitelná města a obce a Průmysl, inovace a infrastruktura.

Cesta správným směrem

„Společenský dopad jednotlivých vysokých škol a jejich aktivitu v oblasti udržitelného rozvoje je téma, které v posledních letech významně rezonuje naší univerzitou. Z důvodu přípravy koncepce udržitelného rozvoje na UP jsme také v roce 2019 provedli externí evaluaci ze strany ministerstva průmyslu a obchodu pro oblast společenské odpovědnosti. To nám pomohlo uvědomit si, že jako univerzita realizujeme zcela přirozeně řadu skvělých aktivit v této oblasti, nicméně máme rezervy v jejich systematické evidenci a rovněž propagaci těchto výsledků. Na tuto oblast jsme se proto v dalších letech zaměřili a aktuální umístění v tomto rankingu ukazuje, že to byl správně zvolený směr,“ řekla prorektorka pro strategické plánování a kvalitu Hana Marešová.

Ranking je dostupný zde.