Univerzita zve na Světový den ústního zdraví v Olomouci

Olomoučtí medici se předloni podíleli i na organizaci a náplni Českého dne zdravých zubů na Horním náměstí.
Ilustrační foto: Archiv Žurnálu UP
Středa 15. březen 2017, 8:00 – Text: Velena Mazochová

Několik desítek studentů zubního lékařství v bílých pláštích bude spolu se studenty olomouckých zdravotnických škol 20. března informovat návštěvníky obchodního centra Galerie Šantovka o důležitosti a zásadách ústní hygieny. Olomouc se tak poprvé připojí ke Světovému dni ústního zdraví, který se zároveň koná v dalších českých univerzitních městech. Jako spolupořadatel se na jeho organizaci podílí Klinika zubního lékařství LF UP, která ve spolupráci s dalšími partnery připravila pro širokou veřejnost bohatý celodenní program.

„Rozhodli jsme se připravit osvětovou akci s širším dopadem na veřejnost. V prostoru obchodního centra Galerie Šantovka chystáme informační, vzdělávací i zábavné akce a máme také předjednánu účast škol, školek, mateřských center a domovů pro seniory. Asistenci na jednotlivých stanovištích budou zajišťovat lékaři a studenti Kliniky zubního lékařství, střední zdravotnické školy nebo členové neziskové společnosti Arak,“ přiblížil přednosta pořádající kliniky a proděkan LF UP Miloš Špidlen.

Názorné ukázky správných technik dentální hygieny budou studenti předvádět na velkých plastových modelech. Zájemci se u jednotlivých stánků seznámí s postupy při ošetření zubních defektů nebo ztrátě zubů i s možnostmi jejich náhrad. Pomocí fluorescenčního barviva si budou moci otestovat plak na vlastních zubech nebo změřit krevní tlak a index tělesné hmotnosti (BMI). Získají také informace o zásadách zdravé výživy i o tom, jak pečovat o zuby v dětském věku nebo v těhotenství. Děti se zároveň dovědí, jak probíhá první návštěva u zubaře a budou se moci zapojit i do zábavných soutěží.

Akce, která se koná pod záštitou hejtmana Olomouckého kraje, primátora Olomouce, rektora Univerzity Palackého, děkana Lékařské fakulty UP a ředitele Fakultní nemocnice Olomouc, bude v obchodní Galerii Šantovka slavnostně zahájena v 10 hodin. Program pro veřejnost je připraven od 8 do 18 hodin.

Světový den ústního zdraví (World Oral Health Day) se slaví 20. března již od roku 2008 z podnětu Světové dentální federace (World Dental Federation) a ve spolupráci s národními dentálními asociacemi i globálními partnery. V České republice se uskuteční za podpory České stomatologické komory, Asociace dentálních hygienistek, Sdružení studentů stomatologie a Českého zeleného kříže.