Univerzitní krev, tváře Palackého, slavnostní mše nebo výroční ples – pestrý program nabídne letošní Akademický týden UP

Ilustrační foto: Vojtěch Duda
Čtvrtek 9. únor 2023, 14:00 – Text: Egon Havrlant

Akademickým týdnem odstartuje Univerzita Palackého i letošní letní semestr, z nabídky akcí si vyberou nejen její studenti a zaměstnanci, ale i široká veřejnost. Nejstarší moravská vysoká škola si v únoru tradičně připomíná své poválečné znovuobnovení a tentokrát akce Akademického týdne zařadila i do celoročních oslav výročí 450 let od založení olomoucké univerzity. Chybět nebude celotýdenní náborová akce Daruj krev s rektorem, připravený je i kulturní program završený Reprezentačním plesem UP, mše svatá celebrovaná arcibiskupem pražským a primasem českým Janem Graubnerem, filmová projekce AFOkino nebo slavnostní předání Cen rektora autorům odborných publikací.

Dvanáctý ročník výzvy Daruj krev s rektorem je tradiční první akcí Akademického týdne a její zahájení proběhne už v pondělí 13. února na Transfuzním oddělení Fakultní nemocnice Olomouc. „Rád tuto týdenní akci zahájím, protože jako lékař dobře vím, jak je krev dárců pro záchranu zdraví a života potřebná. V průběhu minulého roku přišlo k odběru krve do olomoucké nemocnice více než devět set dárců z řad našich studentů a zaměstnanců. Pevně věřím, že se nám v letošním roce podaří pokořit hranici tisíc odběrů,“ podotkl rektor UP Martin Procházka.

Téma univerzity a jejích 450. narozenin připomene v pondělí večer speciální hospodský kvíz, v němž se utkají týmy složené ze studentů a zaměstnanců olomoucké vysoké školy. V úterý na tradičním slavnostním ceremoniálu rektor Martin Procházka ocení autory a autorky odborných publikací z řad akademické obce a úspěšné studenty a studentky za nejlepší bakalářské, diplomové a vědecké práce a sportovní výkony v roce 2022. V polovině Akademického týdne proběhne řádné zasedání Akademického senátu UP, na kterém si senátoři symbolicky připomenou výročí znovuobnovení univerzity.

Na středeční podvečer je v Uměleckém centru UP připravena vernisáž výstavy výtvarných děl Tváře Palackého a také happening. Pozvaní autoři a autorky budou přímo před diváky tvořit díla na téma osobnosti Františka Palackého. Večer pak rovněž v Konviktu proběhne promítání filmového pásma sestaveného ze čtveřice krátkých filmů studentů FAMU, na projekci se podílí dramaturgický tým festivalu Academia Film Olomouc.

Duchovní rozměr akademickému týdnu dodají letos hned dvě mše v barokním chrámu Panny Marie Sněžné, který v 18. století vybudovali jezuitští představitelé olomoucké univerzity. Na středu je připravena zahajovací studentská mše svatá, na čtvrtek pak slavnostní mše svatá, kterou přijede celebrovat jeho excelence Mons. Jan Graubner, arcibiskup pražský a primas český, který ještě do loňského roku vedl olomouckou arcidiecézi a byl také velkým kancléřem Cyrilometodějské teologické fakulty UP.

Vyvrcholením celotýdenního programu bude výroční Reprezentační ples UP, který se řadí mezi nejvýznamnější společenské události letošních oslav výročí 450 let druhé nejstarší univerzity v zemi. „Jsme moc rádi, že se po dvou covidových letech může ples vrátit do programu našich akcí. Jeho návštěvníci se mohou těšit na populární Moondance Orchestra Martina Kumžáka, taneční workshop, světelnou show, bohaté občerstvení a tombolu. Večerem v olomouckém NH Hotelu bude provázet členka činohry Moravského divadla Olomouc Natálie Tichánková,“ přiblížila vedoucí oddělení univerzitních akcí Barbora Plonka Schwarzbachová.

Zvony olomouckých kostelů sv. Mořice, sv. Michala a sv. Václava se rozezvučí už tradičně 21. února v 15 hodin. Připomenou tak zásadní událost v dějinách univerzity i města, kdy se 21. února 1946 touto cestou zvěstovalo Olomoučanům, že byl přijat zákon o obnovení olomoucké univerzity a naplnil se tak sen jejich předchůdců o univerzitním městě.

Podrobný program je k dispozici na webu Akademického týdne.