UP Business Camp se připojil ke kampani za Férové banány

Repro: Žurnál UP
Pátek 3. listopad 2017, 12:00 – Text: Dana Jurková

Pod slupku banánového byznysu se letos podívají účastníci 5. ročníku univerzitní konference UP Business Camp, která se uskuteční 11. listopadu v Olomouci. Její organizátoři se připojili ke kampani Za férové banány a představí výstavu zachycující pracovní podmínky na banánových plantážích.

„Loni jsme se zapojili do kampaně organizace UNICEF, která díky aktivitě našich podporovatelů mohla proočkovat 22 dětí v rozvojových zemích proti smrtelným dětským chorobám. Letos se zaměříme na porušování lidských práv a ničení životního prostředí v souvislosti s pěstováním banánů,“ uvádí Michal Kukučka, organizátor konference. Účastníci konference na výstavě zjistí, co způsobuje nízkou cenu banánů v obchodech a jaké dopady to má na pěstitele. ̣Výstava rovněž upozorní na souvislosti a důsledky nákupního chování spotřebitelů.

„Naším společným cílem jsou lepší životní a pracovní podmínky pro stovky a tisíce lidí, kteří pěstují, sbírají, sklízejí a balí tropické ovoce, jež si každodenně kupujeme,“ uvedla koordinátorka kampaně Za férové banány Pavla Kotíková. „Chceme rozšiřovat povědomí o konceptu spravedlivého obchodu a dávat spotřebitelům vědět, že mají možnost volby potravin s etickým původem. Chtěli bychom, aby bylo v České republice více fairtradových banánů zejména v supermarketech. Věnujeme se také tomu, aby se spravedlivým obchodem zabývaly i směrnice a politici na národní i evropské úrovni,“ dodala.

Kampaň Za férové banány tvoří dvacet osm organizací z celého světa, které spolupracují s malými pěstitelskými organizacemi, družstvy a pracovníky na plantážích z Afriky, Latinské Ameriky a Karibiku. V České republice kampaň koordinuje Ekumenická akademie.

Konference UP Business Camp je určena pro začínající podnikatele, firmy a kohokoliv, koho zajímá marketing, podnikání, startupy, příběhy úspěšných podnikatelů a zajímavých osobností. Letos nabídne přednášky ve čtyřech tematických blocích: Z garáže do podnikatelské reality, Podnikání hlavou, Cesta za hranice a Tajemství podnikatelského úspěchu. Kromě samotných přednášek budou součástí konference rovněž diskuze, workshopy a networkingová setkání.

Konference se uskuteční na Právnické fakultě UP za finanční podpory Komerční banky, společnosti Busyman a Agentury pro podporu podnikání a investic CzechInvest. Partnery konference jsou také Olomoucký kraj nebo Okresní hospodářská komora Olomouc.

Registrace na konferenci probíhá na webu www.upbusinesscamp.cz.