UPoint vystavuje koláže studenta přírodovědecké fakulty

Ondřej Daněk z PřF (na snímku ve fotogalerii pod textem spolu s kurátorkou Terezou Jelínkovou) vystavuje své koláže. Výstavu připravili Tereza Jelínková a Karel Havlíček (na prvním snímku ve fotogalerii).
Foto: Petr Boris Holouš
Neděle 12. leden 2020, 8:00 – Text: Ivana Pustějovská

Hned několik desítek koláží představuje na výstavě Fundamentální folklór univerzitní informační centrum a obchod UPoint. Autorem všech výtvarných prací je Ondřej Daněk, student Mezinárodních rozvojových studií na přírodovědecké fakultě.

Nový výstavní projekt připravili na přelomu roku pro UPoint kurátoři Tereza Jelínková a Karel Havlíček, kteří v prostorách na olomouckém Horním náměstí představují průřez z tříleté autorovy tvorby. Jak vysvětlují, Ondřej Daněk se zapojil do volného uskupení proudu Recykliteratura. Ta podle kurátorů kombinuje fotografické a textové výstřižky z novin, časopisů a knih, čímž vytváří překvapivé, až často absurdní koláže. „Tvůrčí proces je hledáním nečekaných souvislostí, které tvoří ještě nečekanější příběh těchto náhodných fragmentů. U některých děl se lze nechat unést jednoduchým vtipem, avšak jiná nás nutí k zamyšlení, co nám tím chtěl autor sdělit. Tato hra dává starým obrazům druhý život, který může diváka svým novým spojením uvést do jiného světa,“ vysvětlují Tereza Jelínková a Karel Havlíček.

Expozici koncipovali jako výzdobu pokojíčku či skříňky pracujících v továrně a Daňkovy koláže rozčlenili do tří obsahových celků, které reflektují dobu první republiky a socialismu. „Ondřej pracuje s ready made materiálem, který je výsledkem materializace národních a často i osobních vzpomínek, a pomocí nadhledu, humoru i notné dávky surrealismu nám pomáhá vyrovnat se s dědictvím doby, kterou (ačkoliv sám nezažil) vnímáme jako dobu ´temna´, či ji naopak romantizujeme jako ´to krásné tehdy´,“ dodávají kurátoři.

Výstava Fundamentální folklór je v UPointu k vidění do konce ledna.

Zpět