UPoint vystavuje unikátní vedutu a zve na koledy

Veduta barokní Olomouce v UPointu.
Fotogalerie z vernisáže Vojtěch Duda
pátek 9. prosinec 2016, 7:30 – Text: Ivana Pustějovská

Za velkého zájmu veřejnosti představila Univerzita Palackého ve středu v podvečer nově nalezenou vzácnou vedutu barokní Olomouce. Unikátní dílo je k vidění až do půlky února příštího roku v univerzitním informačním centru UPoint na Horním náměstí.

UPoint slouží nejen jako informační centrum, ale také jako reprezentační prodejna, ve které si mohou návštěvníci nakoupit originální produkty spojené s Univerzitou Palackého. Je to také místo setkávání, besed. Nabízí i výstavní možnosti. „V minulosti prostory za renesančním portálem domu U Černého psa hostily několik výstav, které mezi návštěvníky vzbudily zájem a uznání. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli nainstalovat závěsný systém, který výrazně posouvá možnosti pro jejich pořádání,“ řekl vedoucí UPointu Jan Klega.

Nový systém si odbyl premiéru právě při prezentaci unikátní veduty, kterou objevil v jednom z pražských antikvariátů Ivo Hlobil, emeritní profesor Katedry dějin umění FF UP. Veduta, datovaná do let 1731–1732, nabízí široký pohled na Olomouc, která je zobrazena z míst dnešního Tabulového vrchu. Barokní metropoli ukazuje v době její největší slávy.

Vedutu si mohou lidé prohlédnout až do 17. února příštího roku. UPoint počítá s tím, že další podobné výstavní projekty budou následovat. „Doufáme, že nové zázemí k prezentaci své tvorby využijí jak členové akademické obce, tak umělci z řad veřejnosti,“ dodal Jan Klega.

UPoint kromě aktuální výstavy připravil v předvánočním období i další kulturní akce.  Každé úterý až do 20. prosince vždy v 17 hodin si mohou návštěvníci před obchodem zazpívat koledy s univerzitním sborem Ateneo. Večer 21. prosince pak zve UPoint na komorní koncert saxofonového kvarteta.