Upozornění na zvýšenou hrozbu kybernetických útoků

Grafika: Žurnál Online
Středa 2. březen 2022, 12:00 – Text: Tomáš Krejčiřík

Univerzita Palackého varuje své zaměstnance a studenty před vyšší hrozbou kybernetických útoků ve spojitosti s válečným konfliktem na Ukrajině, kterou napadlo Rusko. Na základě varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) doporučuje ostražitost a obezřetnost s používáním moderních technologií.

NÚKIB vydal 25. února varování v souvislosti se vzrůstající hrozbou kybernetických útoků, které jsou spojeny s ozbrojeným konfliktem mezi Ruskem a Ukrajinou. Může jít například o zvýšenou hrozbu phishingu, podvodných e-mailů či falešných webů, ale i jiné hrozby. Podrobné znění varování je ke stažení zde.

Pokud nějaký závažný kybernetický incident nastane, je doporučeno ho nahlásit přes CERT (GovCERT.CZ), resp. konkrétně týmu CSIRT. Nápomocno může být v této věci naše Centrum výpočetní techniky UP.

Univerzita Palackého nedávno vytvořila sérii edukačních videí na téma Bezpečnost v kyberprostoru, v níž jsou uvedeny základní rady a postupy, jak situacím předcházet či jak je případně řešit. Videa lze zhlédnout na portálu UPstream či přímo na YouTube.