UPrint 3D tiskne sochu anděla pro betlém v Jindřichově Hradci

Anděl pro betlém.
Vizualizace: PETMAT
Čtvrtek 16. listopad 2017, 13:00 – Text: Dana Jurková

Pohyblivá socha anděla z recyklovaného materiálu ozdobí kašnu na Horním náměstí v Jindřichově Hradci. Na 3D tiskárnách tisknou její části po celé republice, včetně centra Univerzity Palackého UPrint 3D.

„Půjde o největší 3D tištěnou sochu z recyklovaného PET materiálu vytvořenou za spolupráce téměř tří desítek tiskáren z celé země. Všechny díly máme již rezervované a přes sto dílů sochy je již vytištěných,“ uvedla spoluautorka projektu Kateřina Nováková z Fakulty architektury Českého vysokého učení technického v Praze a neziskové organizace PETMAT.

Sochu anděla navrhl umělec Dominik Císař. Skládá se z více než 250 dílů, z nichž 212 tisknou dobrovolní tiskaři. Každá část sochy se umí otáčet okolo jedné ze tří os. Výsledný pohled na sochu je tak z každého pohledu a v každém momentu jiný.

„Projekt tvorby sochy anděla nás zaujal hned v prvním okamžiku. Líbila se nám myšlenka spolupráce v celorepublikovém měřítku a také zaměření tvůrců, kteří poukazují na problematiku plastu a možnosti jeho recyklace. V našem centru tiskneme jak z plastu, kovu, tak i z papíru. V tomto případě jsme si mohli vyzkoušet tisk z recyklovaného materiálu, který běžně nepoužíváme,“ dodala Hana Kubičková z UPrint 3D.