UPsolvent Stanislav Popela přiblížil své zkušenosti a vášně

Stanislav Popela v Kapli Božího Těla.
Foto: Vojtěch Duda
Úterý 21. září 2021, 12:05 – Text: Martin Višňa

Urgentní medicína, vinařství a slovácký verbuňk. Že jde tyto náročné a zdánlivě nesourodé činnosti spojit a žít jimi, přesvědčil na jubilejní desáté přednášce cyklu UPsolvent špičkový lékař záchranné služby, vystudovaný enolog a folklorní zpěvák a tanečník Stanislav Popela. Jeho vystoupením zároveň odstartoval týdenní univerzitní festival MEET UP.

„Není to o tom, že bychom každý den resuscitovali čtyři pacienty, to vůbec ne. Naopak urgentní medicína je velmi nárazová záležitost a pravidelná tematická cvičení nám pomáhají, abychom byli připraveni kdykoliv v jakýchkoliv podmínkách zareagovat a pacienta zachránit,“ přiblížil zhruba padesátce posluchačů v Kapli Božího Těla absolvent Lékařské fakulty UP svůj obor, v němž mu byli vzorem Petr Hubáček, který stál u zrodu Oddělení urgentního příjmu ve Fakultní nemocnici Olomouc, ale také třeba George Clooney v seriálové Pohotovosti.

Vzpomněl při tom úspěchy v soutěži posádek zdravotnických záchranných služeb Rallye Rejvíz, kde s týmem uspěli ještě jako studenti, a zmínil i příklady z praxe, například zásah po tornádu, které se na konci letošního června prohnalo jižní Moravou. „Nikdy jsem nezažil nic tak emotivního. V autě jsme si při poslechu vysílačky říkali, do čeho to vůbec jedeme. Na druhou stranu je urgentní medicína i pozitivní obor, mám za sebou i porod na parkovišti,“ dodal.

Přestože vykonává práci fyzicky i psychicky náročnou, s dokončením atestace se vrhnul do studia enologie, oboru o víně, a navázal tak na rodinnou vinařskou tradici. „Samozřejmě se nabízí otázka, proč jsem nešel rovnou na vinařství. Ve třinácti mi práce na vinohradě příliš nevoněla, chtěl jsem dělat něco jiného. Ale říkal jsem si, že to jednou přijde. A přišlo to,“ vysvětlil Stanislav Popela, který je zastáncem toho, že základem dobrého vína je zdravý vinohrad.

Je také úspěšným folkloristou, zpěvákem a tanečníkem slováckého verbuňku zapsaného na seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO, na svém kontě má i vítězství na Mezinárodním folklorním festivalu ve Strážnici. „Po celou dobu studia medicíny byl verbuňk takový můj únik od knih,“ přiznal s tím, že je důležité předávat tradice mladším a že i certifikát UNESCO je k tomu velká motivace. Na živou ukázku ale nakonec v prostorách Uměleckého centra UP nedošlo, bez kroje by prý byla jen poloviční. Na přednášku nicméně navázala ochutnávka vína za doprovodu cimbálové muziky.

Přednáška Stanislava Popely byla desátou událostí cyklu UPsolvent, který představuje zajímavé absolventy Univerzity Palackého a jejich kariérní zkušenosti. Zároveň byl tímto setkáním zahájen týdenní festival MEET UP, jehož nabitý program návštěvníky seznámí s univerzitou, pobaví i poučí. Více k programu festivalu najdete tady.