Úspěšná spolupráce UP a americké Moravian University trvá už více než tři desítky let

Na snímku studentky UP Karolína Uvízlová a Eliška Čermáková, které studovaly na MU v akademickém roce 2021/2022. Spolu s nimi i Miroslav Konvalina, který vede České centrum v NY a Čechoameričanka Eva Marik Leeds, profesorka ekonomie na Moravian University. Foto: Archiv MO
Úterý 13. únor 2024, 8:00 – Text: Ivana Pustějovská

Desítky studentů, kteří dostali příležitost rozšířit si své znalosti, čestný doktorát pro prvního polistopadového rektora UP Josefa Jařaba, vzájemné výměny akademiků z různých oborů, účasti na konferencích, to je jen krátký výčet aktivit, které už více než třicet let spojují Univerzitu Palackého a americkou Moravian University v Pensylvánii.

Univerzita Palackého má za mořem několik partnerských škol. Spolupráce s americkými partnery patří k jejím dlouhodobým prioritám a přináší mj. možnosti vzájemných výměnných pobytů studentů a akademiků, vytváření společných studijních programů a vědeckovýzkumných aktivit. Příkladem úspěšné internacionalizace v praxi je právě spolupráce s Moravian University.

„Školu založili roku 1742 moravští bratři, kteří do Pensylvánie přišli ze Saska. Sídlí ve městě Bethlehem v Pensylvánii a je šestou nejstarší vysokou školu ve Spojených státech amerických. Má více než dva tisíce studentů. Do roku 2021 to byla tzv. college, pak ale získala univerzitní certifikaci a stala se z ní Moravian University. V současnosti jsou jejími nejvýznamnějšími studijními obory ošetřovatelství a business,“ vysvětlil Jiří Stavovčík, prorektor pro internacionalizaci.

Právě tato škola také byla a stále je základem Merrillova programu, který před více než třiceti lety založil americký filantrop a přítel UP Charles Merrill a který umožňuje studentům UP vyjet na studijní pobyty do USA.

Vztahy Univerzity Palackého s Moravian University během let přerostly nad rámec ryze pracovních kontaktů. Obě univerzity na sebe tzv. „slyší“ a jejich představitelé se setkávají při různých příležitostech. Jednou z posledních byly oslavy 450. výročí založení olomouckého vysokého učení, které se konaly na podzim v New Yorku a kterých se zúčastnil i rektor Moravian University Bryon Grigsby. Loni na podzim také tuto univerzitu navštívil rektor UP Martin Procházka.

„Jsem rád, že jsem mohl navázat na úspěšnou spolupráci, kterou začal se školami v USA budovat už krátce po sametové revoluci profesor Josef Jařab, amerikanista a emeritní rektor UP. Portfolio amerických univerzit, s nimiž realizujeme vzájemné studentské i akademické výměny a rozvíjíme partnerství v oblasti vědy a výzkumu, se snažíme i nadále systematicky rozšiřovat. Je třeba ale říci, že naše dlouhodobé vzájemné vztahy právě s Moravian University patří jednoznačně k těm nejvřelejším,“ uvedl rektor Martin Procházka.

Studenti, kteří využili podpory Merrillova programu, tuto příležitost oceňují. Své dojmy i rady pro další kolegy shrnují na univerzitních webových stránkách, které se věnují mezinárodní spolupráci. Zde jsou některé z nich:

Vzpomínám si na ten okamžik, kdy jsem se dozvěděla, že jsem byla vybraná k semestrálnímu studijnímu pobytu na Moravian University, Bethlehem, Pennsylvania, USA. Tehdy pro mě přijetí na Moravian University představovalo velkou šanci, díky které se mi v příštích měsících otevřou dveře do nového prostředí se spoustou nových možností. Nyní po stráveném semestru tam ve mně název Moravian University probouzí bohaté vzpomínky na každodenní život na kampusu strávený s novými přáteli, objevování nových koutů světa a nepřetržitý proces získávání nových zkušeností. Říká se, že semestr utíká rychle jako voda, ale tentokrát se všemi zážitky to uteklo ještě dvakrát rychleji jako lusknutím prstu. Během čtyř měsíců jsem díky lidem kolem sebe našla na Moravian University kus domova. Byla to jedinečná zkušenost a těžko se shrnuje tolik šťastných momentů ve slovech. Je to něco nezapomenutelného, vystoupit ze své komfortní zóny, čelit kulturnímu šoku a všem změnám, ale i právě díky tomu všemu se stal ten semestr jedním velkým dobrodružstvím, na který budu vždycky s radostí vzpomínat.

Minh Tam Le

Na Moravian College v Pensylvánii jsem vycestovala v rámci magisterského studia oboru sociální pedagogika. Chtěla jsem si rozšířit obzory, získat jiný pohled na pedagogiku a celkově si zkusit studium v cizím jazyce. Merrillův program Univerzity Palackého mi umožnil toto vše a mnohem více.

Hana Hurtová

Akademický rok 2008–2009 jsem strávila na Moravian College v Pensylvánii. Účast na Merrillově programu vnímám jako jeden z nejvíce obohacujících roků mého života. Na americké college máte možnost zaměřit se na jakékoli předměty ze všech ročníků, účastníte se zájmových aktivit, školních vzdělávacích zájezdů a jste součástí prestižní komunity. Americký vzdělávací systém vám umožňuje se realizovat, vlastně vás k tomu nutí. Studenti jsou zde vnímáni každý jednotlivě, jako individuality s různými zájmy, schopnostmi a talentem. Vyučující podporují každého studenta v jeho individuální karierní cestě a existuje mezi nimi velmi osobní, ale zároveň profesionální vztah. Jsem nesmírně vděčná panu Charlesu Merrillovi a také Univerzitě Palackého za tuto jedinečnou příležitost, kterou dal nejen mně, ale i mnoha dalším studentům. Věřím, že pro všechny absolventy toho program se pan Merrill se stal velkou inspirací a příkladem, ke kterému budeme vždy vzhlížet a zároveň nás motivuje být lepším člověkem.

Eva Čížková