V Americkém centru se setkali studenti z Nebrasky a Ukrajiny

Foto: Vojtěch Duda
Pátek 20. leden 2023, 13:30 – Text: David Kresta

Setkání plné emocí, silných příběhů a sdílení názorů se uskutečnilo v Americkém centru UP. Za účasti rektora univerzity Martina Procházky, který akci inicioval, a dalších hostů zde diskutovali studenti z americké University of Nebraska at Kearney se studenty z Ukrajiny. Cílem neformálního setkání bylo sdílet své zážitky a zkušenosti a přiblížit prostřednictvím očitých svědectví probíhající válečný konflikt na Ukrajině.

„Využili jsme toho, že k nám na tři týdny přijeli studenti z partnerské univerzity v americké Nebrasce. Chtěli jsme jim umožnit setkat se s našimi ukrajinskými studenty a získat tak informace o válečném konfliktu z první ruky. Tuto nelehkou situaci s našimi studenty i zaměstnanci z Ukrajiny od začátku války velmi intenzivně prožíváme a záleží nám i na tom, aby cítili, že je stále podporujeme a že náš zájem o jejich problémy ani po roce konfliktu neuvadá,“ sdělil rektor Martin Procházka „Blíží se výročí vypuknutí konfliktu a válečná agrese na Ukrajině stále pokračuje. Vnímáme, že konflikt je blízko, ukrajinská hranice leží necelých čtyři sta kilometrů od nás. Rozhodli jsme se využít návštěvy amerických studentů a propojit tak na jeden večer Východ se Západem prostřednictvím sdílení pohledů na současnou situaci na Ukrajině,“ doplnil koordinátor Amerického centra UP Lukáš Merz.

Pozvaní ukrajinští studenti vyprávěli své zážitky a příběhy o tom, jak moc jim válečný konflikt změnil život a jak těžce se vyrovnávají s tím, že jejich domov a rodiny jsou v permanentním ohrožení. „V červenci, když jsem jela navštívit svou rodinu v Oděse, byl při bombardování zasažen dům za naším panelákem. Objímala jsem svou sestru a hlavou mi šlo, že tohle jsou asi poslední chvíle mého života. Během vánočních svátků pak raketa zasáhla elektrárnu, takže jsme byli tři dny bez proudu,“ popsala Maryna Kovalová, která studuje na katedře komunikačních studií Cyrilometodějské teologické fakulty UP.

V průběhu večera došlo vedle silných osobních příběhů týkajících se aktuálního válečného konfliktu také na historický exkurz. Ukrajinští studenti připomněli americkým protějškům anexi Krymu v roce 2014, rozpad Sovětského svazu na začátku 90. let i hladomor, který Ukrajinu zasáhl v letech 1932–1933. Američtí studenti se shodli na tom, že ačkoliv geograficky jde o vzdálený konflikt, vnímají současnou válku na Ukrajině permanentně prostřednictvím médií a mnoho Američanů na dálku vyjadřuje podporu – třeba jen vyvěšením ukrajinské vlajky na zápraží svého domu.

Studenti z University of Nebraska at Kearney jsou od začátku ledna hosty Fakulty zdravotnických věd UP. V uplynulých dnech se zúčastnili výuky na fakultě a rovněž exkurzí a stáží ve Fakultní nemocnici Olomouc.