V Olomouckém kraji začalo za velkého zájmu plošné testování

Fotogalerie: Vojtěch Duda
Pátek 24. duben 2020, 14:12 – Text: (red)

S velkým zájmem se setkalo testování na přítomnost protilátek na Covid-19, které dnes ráno začalo v Olomouci, Litovli a Uničově. Celkem by mělo odběr krve v příštích dnech podstoupit na 7000 lidí, v registračním systému jsou již veškerá místa obsazena. Příkladem ostatním se dnes rozhodli jít například zástupci vedení univerzity, olomoucké fakultní nemocnice, lékařské fakulty nebo  místních samospráv.

„Jsem rád, že jsem mohl přispět k poznání situace ohledně výskytu Covid-19 v populaci. Jsem hrdý na to, že se Univerzita Palackého na této studii podílí a že poskytla některé zásadní impulzy pro plošné testování,“ uvedl rektor Jaroslav Miller.

Hlavním cílem studie je zjistit, kolik lidí se už s onemocněním setkalo. „Jsem rád, že jsme měli příležitost tuto studii v Olomouckém kraji spustit. Je unikátní z několika důvodů. Jedním z nich je, že tu odebíráme krev ze žíly a materiál se kromě rychlotestu na místě bude později analyzovat i v laboratořích. Dostaneme tak detailnější informace o přítomnosti nebo nepřítomnosti protilátek v jednotlivých věkových skupinách, což je důležité pro lepší pochopení této choroby,“ uvedl ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty UP a národní koordinátor testování Marián Hajdúch. Vyzdvihl skvělou spolupráci  všech zapojených institucí včetně Fakultní nemocnice Olomouc. V každém ze stanů na jednotlivých místech zajišťuje odběr třicítka zdravotníků, další lidé se podílejí na zpracování výsledků. Pomáhá také Armáda ČR a další.

Na rozdíl od jiných testovacích míst v republice v Olomouckém kraji byl ještě před zahájením studie spuštěn rezervační systém. „Zájem byl obrovský, všechna místa do příští soboty jsou zaplněná. Není vyloučeno, že vzhledem k velkému zájmu bude studie prodloužena,“ doplnil Hajdúch.

Díky rezervacím odběry probíhaly plynule, v Olomouci zájemci využívali ve dvou stanech celkem deset odběrových míst. „Největší zájem byl ráno při otevření,  vše se ale rychle zaběhlo podle plánu. Myslím si, že právě rezervační systém se ukazuje jako velká výhoda,“ uvedla kolem poledne náměstkyně ředitele Fakultní nemocnice Olomouc Andrea Drobiličová.

Mezi prvními se nechali otestovat například i ředitel FN Olomouc Roman Havlík, primátor Olomouce Miroslav Žbánek nebo hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk.  „Stejně jako v případě roušek i zde se naplno projevila solidarita lidí. Zájem o testování je mimořádný, což je dobře, protože čím více dat získáme, tím lepší informace o koronaviru budeme mít,“ uvedl hejtman. Možnost nechat se otestovat uvítal například i olomoucký šéfkuchař Přemek Forejt.

Stany před olomouckým hypermarketem i v Litovli a Uničově jsou v provozu denně od 8:00 do 18:00 do 2. května. Studie se zde účastní osoby ve věku od 18 do 89 let.  K testování se mohou dostavit lidé, kteří nepociťují akutní příznaky nemoci, mezi něž patří zvýšená teplota, suchý kašel, rýma nebo ztráta čichu a chuti. Informace jsou dostupné na www.krajpomaha.cz.