V Uměleckém centru se uskuteční mezinárodní workshop střihačů dokumentárních filmů

Snímek z mezinárodního workshopu dok.incubator ve slovenské Smolenici.
Foto: archiv dok.incubator
Pondělí 16. srpen 2021, 13:00 – Text: Milada Křížková Hronová

Asi půl roku trvá, než střihači dokumentárních filmů přivedou snímek od takzvaného rough cutu k jeho finální verzi, a to včetně festivalové strategie a marketingového plánu. Tomu, aby byl film dobře odvyprávěný a pro diváky zajímavý, se bude věnovat chystaný dok.incubator, mezinárodní workshop střihačů dokumentárních filmů. V Uměleckém centru Univerzity Palackého začne 21. srpna.

Dok.incubator je prestižní workshop určený filmovým dokumentaristům. Ti každoročně absolvují tři takové dílny, chystaná olomoucká bude v pořadí druhá z nich. K prezentaci jsou připraveny projekty filmařů ze Skandinávie, jižní a východní Evropy i z Latinské Ameriky, které se zabývají společenskými i osobními tématy, jakými jsou mezinárodní adopce, práva zvířat, nefunkčnost systému nebo rostoucí propast mezi generacemi. Do regionálních workshopů pak dok.incubator vybral čtyři české a čtyři slovenské projekty.

„Kromě řady zahraničních lektorů a expertů na dokument přijede i spousta mezinárodních hostů, mezi nimiž jsou například zástupci prestižních filmových festivalů, sales agenti i novináři. Z českých projektů budí velká očekávání například snímek o lezci Adamu Ondrovi nebo dokumentární opera Kapr Code,“ uvedla za organizaci dok.incubatoru Tereza Vacková. Doplnila, že do Olomouce zamíří i selektoři prestižních festivalů, aby dokončované evropské i české snímky exkluzivně zhlédli a vybrali to nejlepší do svých soutěží. „Do soutěžních sekcí budou na workshopu hledat filmy například Ania Trzebiatowska ze Sundance, Sergio Fant za Berlinale, Jose Rodriguez z Tribeca Film Festivalu nebo Mads Mikkelsen z festivalu CPH:DOX.“

Většina z prezentovaných filmů jsou debuty startujících filmařů. Podle organizátorů olomouckého workshopu je velkým úspěchem, že zástupci velkých filmových festivalů poletí přes půl světa, aby se dok.incubatoru v UC UP zúčastnili. Každý rok je na workshopu vybráno osm nejlepších ze zhruba stovky přihlášených projektů. Ty vždy čeká pět měsíců intenzivního mentoringu a práce na vývoji filmu, než ho mohou pustit selektorům prestižních festivalů.

Intenzivní práce se však podle zakladatelky dok.incubatoru Andrey Prenghyové filmařům vyplácí. Podle ní totiž není výjimkou, že se filmy z tohoto workshopu dostanou na sedmdesát a více festivalů a cestují po celém světě. „Velkou roli zde hraje i inovativní formát workshopu. Filmaři se zamýšlejí nejen nad vyprávěním a obsahem svých filmů, ale mohou o tom diskutovat s třiadvaceti odborníky různých profesí, od marketingu až po distribuci,“ shrnula.

Do organizace srpnového dok.incubatoru, který obsadí mnohé konviktní prostory, jsou zapojeni také studenti katedry divadelních a filmových studií FF UP. Řada učeben a sálů se stane střižnami tvůrců, v nichž budou pracovat ve skupinách po třech. Některé místnosti se promění v prostory, kde budou tvůrci svá díla i konzultovat. Filmový a Divadelní sál, také Kaple Božího Těla pak poslouží k projekcím filmů sestříhaných během workshopu. Během něj obdrží tvůrci snímků i vyjádření k dílu, které vytvořili, a to od zahraničních industry hostů (distributorů, festival reprezentatnů, sales agentů). Mezinárodní workshop střihačů dokumentárních filmu dok.incubator se v UC UP uskuteční ve dnech 21.–29. srpna. Více ZDE.