Vědeckou soutěž O cenu děkana ovládli dva bakalářští studenti

Jména vítězů jednotlivých sekcí budou vyryta na putovní poháry.
Foto: Martina Šaradínová
Pátek 5. květen 2017, 13:00 – Text: Martina Šaradínová

S vysokým zájmem se i letos setkala studentská vědecká soutěž O cenu děkana na přírodovědecké fakultě. Své badatelské výsledky na ní prezentovalo na osm desítek soutěžících a hodnotitelské komise si pochvalovaly vysokou kvalitu prací.  Svědčí o tom i vyhlášení dvou hlavních vítězů, jimiž se stali posluchači bakalářského studia Eva Zahradníková a Vojtěch Brlík.

Studenti před porotami prezentovali práce z matematiky a informatiky, chemie, fyziky, biologie a ekologie, věd o Zemi i didaktiky přírodovědných oborů, a to vždy v bakalářské, magisterské a doktorské kategorii.

Jako trojnásobná šampionka vyhlašování soutěže opouštěla Eva Zahradníková, studentka třetího ročníku oboru Chemie-biologie. S prací nazvanou Magneticky zajímavé komplexy manganu a železa s pyridinovými makrocyklickými ligandy zvítězila v bakalářské kategorii v sekci Chemie a stala se i celkovou vítězkou sekce a celého klání.

„V prvním ročníku mě oslovil pan doktor Drahoš, jestli bych nechtěla dělat něco navíc. Jeho zásluhou jsem se dostala k zajímavé práci v laboratoři a díky tomu se mi otevřely netušené možnosti. Věda mě moc baví a ráda bych u ní zůstala,“ prozradila studentka. Spolu s ní nejvyšší ocenění obdržel student oboru Biologie a ekologie Vojtěch Brlík za práci Odhalení migrační cesty a tahové konektivity recentně expandovaného druhu pomocí geolokátoru a stabilních izotopů.

Děkan ocenil práci za společenský přínos

Tři ocenění si odnesl také student druhého ročníku magisterského studia geoinformatiky Radek Barvíř. Kromě druhého místa v magisterské kategorii v sekci Vědy o Zemi se stal celkovým vítězem této sekce a od děkana Ivo Fréborta obdržel rovněž stipendium ve výši deset tisíc korun za mimořádnou společenskou prospěšnost práce. „Zabýval jsem se 3D tiskem tyflomap, tedy hmatových map pro nevidomé, a zefektivněním jejich tvorby tak, aby byly více dostupné. Problematice 3D tisku se věnuji od bakalářského studia, v magisterském stupni jsem se zaměřil právě na tyflomapy. Tomuto tématu bych se rád věnoval i budoucnu,“ uvedl Barvíř.

Jména všech celkových vítězů budou vyryta na putovní poháry. V sekci Matematika a informatika se jím stal Zbyněk Kurač, ve Fyzice Aleš Stejskal, mezi didaktiky přírodovědných oborů zvítězila Veronika Cábová a v sekci Biologie a ekologie Vojtěch Brlík. Součástí klání byla i posterová sekce, první místo si z ní odnesl Richard Andrášik.

Důležité je umět vědu prezentovat

Nejúspěšnější studenti se mohou těšit z finančních odměn i hodnotných cen. Podle děkana Ivo Fréborta ale ceny nejsou to hlavní. „Nejdůležitější je to, abyste se naučili vytvářet kvalitní práce, které jsou současně prezentovatelné. Je důležité umět vysvětlit i ostatním, čemu se ve vědě věnujete a že je to prospěšné. Soutěž je vhodná příležitost pro to, abyste v této oblasti získali potřebné zkušenosti a stali se z vás absolventi, kteří budou dobře reprezentovat svoji fakultu,“ řekl soutěžícím hned v úvodu děkan.

„S letošním ročníkem jsem spokojen. Úroveň prací byla stejně vysoká jako loni, obdobný byl i počet účastníků. Komise měly často velice těžkou úlohu rozhodnout o vítězích,“ doplnil odborný koordinátor soutěže Jan Říha.

Podrobné informace o klání jsou dustupní zde.