Vedení UP informuje o aktuálních krocích v souvislosti s tragickými událostmi v Praze

Pátek 22. prosinec 2023, 11:15 – Text: Egon Havrlant

Tragické události na filozofické fakultě v Praze silně otřásly také naší akademickou obcí. Bezprostředně po zveřejnění prvních informací jsme partnerské Univerzitě Karlově vyjádřili účast a podporu.

Rektor Martin Procházka jednal včera do nočních hodin s dalšími členy České konference rektorů, dnes ráno se sešel s některými členy vedení UP. Mluvili o možných bezpečnostních opatřeních.

V nejbližších dnech chceme všem zaměstnancům a studentům zaslat desatero bezpečného chování a v dalších týdnech a měsících pokračovat ve školeních pro celou akademickou obec, jak se chovat v podobných krizových situacích. Do naší univerzitní aplikace (UPlikace) jsme prakticky přes noc přidali funkcionalitu, která umožní informovat její uživatele o mimořádné události. V případě nebezpečí můžeme tímto způsobem oslovit až 21 tisíc uživatelů. Máme také vypracovány seznamy kontaktních osob pro případ krize.

Dnes ráno kontaktoval rektor Martin Procházka krajské vedení Policie ČR a také olomouckou městskou policii. Podle dohody budou posíleny hlídky u univerzitních objektů, kterých je ve městě bezmála sedmdesát. Univerzita bude policii informovat o plánovaných akcích, kterých by se měl účastnit větší počet osob.

Prostory Univerzity Palackého jsou v tuto chvíli uzavřené, na dnešek bylo plánované volno, které pan rektor vyhlásil už dříve. V příštím týdnu máme na univerzitě pouze dva pracovní dny, většina zaměstnanců si vybírá dovolenou, provoz by tedy měl být minimální.

Ještě včera večer vzniklo vedle vstupu do univerzitní knihovny u naší filozofické fakulty pietní místo, kam mohou lidé přinést svíčku nebo květiny. Na 10. ledna je v kostele Panny Marie Sněžné plánovaná mše, kterou chce akademická obec vyjádřit soustrast rodinám všech obětí střelby na univerzitní půdě. Univerzita Palackého se také připojí ke sbírce, kterou vyhlásil Nadační fond UK.