Veletrh pracovních příležitostí otevřel studentům výhled do praxe

Fotogalerie: Ota Blahoušek
Čtvrtek 11. duben 2024, 8:18 – Text: Šárka Chovancová

Přijímací pohovory s potenciálním zaměstnavatelem jsou čím dál náročnější. Vyzkoušet si jej nanečisto a dostat užitečnou zpětnou vazbu mohli účastníci veletrhu pracovních příležitostí Okno do praxe, který pořádala přírodovědecká fakulta společně s Kariérním centrem UP. Sedmnáctý ročník veletrhu nabídl prezentaci jednotlivých zaměstnavatelů, panelové diskuze, přednášky, aktuální trendy, poradenství, stáže, brigády i soutěž.

„Na veletrh jsem se přišla podívat, protože si chci domluvit stáž na prázdniny. Mám vyhlédnutou firmu, u které bych mohla zúročit to, co jsem se ve škole naučila. Jsem ráda, že fakulta tuto akci organizuje, protože mám možnost seznámit se s firmami, které vůbec neznám,“ uvedla studentka druhého ročníku oboru Aplikovaná chemie Barbora Hubálková. Spokojený byl i student oboru Geografie Ondřej Procházka. „Na akci mi nic nechybělo, perfektní organizace. Oceňuji možnost individuálního kariérního poradenství.“

Okno do praxe nabídlo i odborníky z různých sfér. Studenti mohli navštívit přednášku Petra Podrazila, který představil důležitá témata z oblasti pracovněprávních vztahů týkající se brigád i prvního nástupu do zaměstnání či letošní změny v zákoníku práce. Petr Havril ze společnosti GrowJob představil vliv dopaminu na lidské tělo a poradil, jak se vyhnout vyčerpání, neklidu a chronické únavě. Moderovaná panelová diskuze spoluzakladatele HR systému Sloneek Milana Rataje a lektorky Dity Palaščákové byla věnována novým a flexibilním formám zaměstnávání.

Reprezentanti firem účastníkům také sdělili, co mohou očekávat u výběrového řízení, jaké jsou požadavky na uchazeče, nebo s jakými problémy se absolventi po nástupu do zaměstnání často potýkají. „Zaznamenali jsme zájem o kariérní poradenství, konzultace životopisů nebo směřování studentů při plánování další budoucnosti. Se zaměstnavateli jsme také hovořili o možnosti zveřejňovat nabídky práce či brigád pro studenty na webových stránkách,“ shrnula koordinátorka Kariérního centra UP Jitka Moťková Janečková.

Na sedmnáctém ročníku této akce se prezentovalo pětatřicet významných zaměstnavatelů z regionu. „Společně s kolegy jsme se shodli na tom, že v letošním roce zavítalo na veletrh více studentů než v uplynulých letech. Zájemci se nejčastěji ptají na technologie, se kterými pracujeme, na praxi v naší firmě nebo na práci při studiu,“ řekl generální manažer firmy ConfigAir Aleš Rašťák.

Veletrh pracovních příležitostí se uskutečnil v prostorách přírodovědecké fakulty. Studenti mohli také využít fotokoutku, vyplnit dotazník a vyhrát jednu z cen, které do soutěže věnovali zaměstnavatelé.