Vladimír Dzuro: zatýkal válečné zločince, teď přijíždí na právnickou fakultu

Vladimír Dzuro nyní vede kancelář Úřadu pro vnitřní záležitosti OSN v New Yorku. Foto: VD
Úterý 30. listopad 2021, 9:00 – Text: Eva Hrudníková

Díval se do očí válečným zločincům a také ví, co obnáší odkrývání masového hrobu. Vladimír Dzuro, který byl dlouhá léta jediným českým vyšetřovatelem pracujícím u Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii v Haagu, bude hostem právnické fakulty. Jeho přednáška na téma Smrtící propaganda, která se uskuteční 6. prosince, bude díky online přenosu dostupná i široké veřejnosti.

Vladimír Dzuro, který nyní vede kancelář Úřadu pro vnitřní záležitosti OSN v New Yorku, přijede do Olomouce na pozvání Centra pro mezinárodní humanitární a operační právo (CIHOL) při právnické fakultě. „S Vladimírem Dzurem jsem už delší dobu v kontaktu a možnost jeho návštěvy a přednášky v Olomouci jsme společně řešili už loni. Kvůli pandemické situaci se však naše plány změnily. Pan Dzuro navíc žije v New Yorku a je nejen kvůli své funkci v OSN pracovně velmi vytížený. O to více si vážíme toho, že už za pár dní ho přivítáme u nás na fakultě,“ uvedl za pořadatele Petr Stejskal.

Přednáška nazvaná Smrtící propaganda – fake news v post-konfliktním prostředí začne v aule právnické fakulty v pondělí 6. prosince v 17 hodin. „Vladimír Dzuro bude ve své interaktivní prezentaci hovořit o vlivu propagandy a účelovém šíření dezinformací v post-konfliktním prostředí a o fatálních následcích, ke kterým to může vést. Podělí se o své osobní unikátní zkušenosti z vyšetřování zločinů v zemích bývalé Jugoslávie, například ze zatýkání válečného zločince nebo nařizování exhumace masového hrobu. Mluvit bude také o rozbití alibi pachatele. Závěrečnou část setkání vyhradíme dotazům publika a diskuzi,“ upřesnil Petr Stejskal s tím, že v prezentaci budou použity i záběry z odkrývání masových hrobů, které nejsou vhodné pro slabší povahy a nezletilé publikum.

Kvůli nepříznivé epidemické situaci bude kapacita auly na tuto akci omezena. Účastnit se mohou jen ti, kteří se včas přihlásili a kteří splňují podmínky stanovené vládními opatřeními proti šíření covidu-19. V tuto chvíli je kapacita auly již naplněna.

Pořadatelé však budou pro velký zájem celou přednášku streamovat. Online ji zpřístupní nejen akademické obci Univerzity Palackého, ale i široké veřejnosti. Živě ji zájemci budou moci sledovat na tomto odkaze, kde přes komentáře bude možné pokládat Vladimíru Dzurovi také dotazy.

Vladimír Dzuro

V letech 1983 až 1995 pracoval jako kriminalista pro Policii ČR, nejprve u Kriminální policie v Praze 10 a později v Národní ústředně Interpolu v Praze.

V roce 1994 se aktivně podílel na práci mírových sil OSN v bývalé Jugoslávii (UNPROFOR), od dubna 1995 pak zastával více než devět let funkci vyšetřovatele Mezinárodního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) v Haagu.

V současné době vede kancelář Úřadu pro vnitřní záležitosti OSN v New Yorku.

Za dlouholetou úspěšnou práci pro Mezinárodní trestní tribunál obdržel medaili Za službu mezinárodní spravedlnosti. Od ministra obrany ČR obdržel nejvyšší resortní Vyznamenání Zlaté lípy. Policejní prezident mu udělil Plaketu Policie ČR a následně Čestnou medaili za trvalý přínos k budování a prosazování dobrého jména Policie ČR.

Je autorem knihy Vyšetřovatel – Démoni balkánské války a světská spravedlnost.

Více informací o českém kriminalistovi zde.