Vrací se profesorské přednášky. Budou opět pro studenty i veřejnost

Repro: Žurnál UP
Středa 23. únor 2022, 8:00 – Text: Ivana Pustějovská

Začátek března bude ve znamení přednáškového cyklu Societas cognitorum. Po dvou letech se tak opět představí veřejnosti významní profesoři a profesorky z různých vědních oblastí.

Výtvarné umění, filozofie, literatura i aktuální problematika klimatické změny, to je výčet jen některých témat, na která se zaměří v letním semestru hosté přednáškového cyklu. „Societas cognitorum je profesní, stavovský a zájmový spolek, který si dal jméno podle osvícenského spolku Societas incognitorum působícího v Olomouci v letech 1746–1751. Za své cíle si stanovil dbát o dobré jméno a kulturní úroveň Filozofické fakulty UP, o žádoucí vzdělanost jejích studentů a o intenzivní působení v duchu univerzitních, to jest univerzálních, vzdělanostních hodnot a akademických tradic,“ uvedla profesorka Ingeborg Fialová z FF.

Jak připomenula, profesorský spolek pořádá již od svého založení interdisciplinární cykly přednášek svých členů a také odborníků z přírodních, medicínských, právních a teologických věd. Studenti i veřejnost tedy mají příležitost se seznámit s osobnostmi nejen z domovské filozofické fakulty, ale i z ostatních fakult UP a dalších institucí.

„Epidemie zasáhla i do této tradice. Teď ale věříme, že cyklus přednášek naplánovaný pod souhrnným titulem ‚Přesahy‘ se bude moci konat od začátku až do konce, to jest od 2. března do 4. května, a že se na něm budeme moci setkávat osobně v duchovním prostoru nerozděleném hranicemi oborů, metod a ideologií,“ dodala Ingeborg Fialová.

Přednášky se budou konat vždy ve středu od 16:45 v aule filozofické fakulty.

Přesahy: Cyklus přednášek Societas cognitorum

2. 3. Ingeborg Fialová: Jeremiáš

9. 3. Ladislav Daniel: Evropská galerie olomouckého biskupa Karla z Lichtensteinu Castelcorna

16. 3. Josef Jařab: H. D. Thoreau – Transcendentalista na výšlapu do lesa

23. 3. Oldřich Uličný: Čeština a škola dnes (a zítra?)

30. 3. Pavel Nováček: Život v době klimatické změny

6. 4. Ivo Barteček: Umění v exilu

13. 4. Lubomír Machala: Revize paměť korigující, anebo zkreslující?

20. 4. Karsten Rinas: Pomlčka – rebelský znak v době osvícenství

27. 4. Dalibor Tureček: Jan Neruda: U tří lilií. Text jako partitura čtení