Vyjde nový Žurnál. Bude o zahraničních vědcích v Olomouci a o různých podobách češtiny

Repro: Žurnál UP
pondělí 29. květen 2017, 8:00 – Text: Ivana Pustějovská

Hranice ani jazyk pro ně nejsou žádnou překážkou. Jdou do špičkových týmů za nejlepšími podmínkami a osobnostmi. Myslíte, že je řeč o fotbalistech? Kdepak. O vědcích. Pokud vás zajímá, jak v naší univerzitní praxi tato teze ředitele RCPTM Radka Zbořila funguje, přečtěte si nový Žurnál UP. Vyjde ve středu a přinese kromě zmíněného tématu o zahraničních vědcích v Olomouci třeba i portrét Jana Michalíka z pedagogické fakulty nebo rozhovor s bohemistou Ondřejem Bláhou.

Je tak samozřejmé. Když ale máme problém, všimneme si ho hned. Dýchání. Právě jemu a plicní rehabilitaci se věnuje Kateřina Neumannová z FTK. Pokud vás zajímá, proč je podle ní nejlepší, když vlastní dech nevnímáme, přečtěte si rubriku Absolvent.

Čeština byla, je a bude. Tak se dá poněkud necitlivě zkrátit rozhovor s Ondřejem Bláhou o češtině. Byla by ale škoda zůstat u této věty, když se můžete dočíst třeba: „Zatímco taková Karolína Světlá užívala jazyka čistě psaného, precizního a soběstačného a za půl dne promýšlení a psaní dokázala i bez emotikonů vyjádřit vše podstatné, dnešní uživatel Facebooku je se vším hotov za pár vteřin. Co nestihl nebo nezvládl napsat, to vkládá do emotikonů.“

Právě čeština spojená s univerzitou se v tomto letním čísle objevuje hned několikrát. Například v podobě reportáže o Letní škole slovanských studií nebo jako stránka s ukázkami oceněné poezie z letošního ročníku Literární soutěže studentů UP. Prostě léto, čtení a psaní jdou k sobě.

Pokud vás zajímá, jak jde dohromady spojení právník a speciální pedagog, nevynechejte rubriku Portrét. Životní příběh Jana Michalíka a jeho angažmá ve veřejném prostoru ve prospěch handicapovaných je určitě inspirativní čtení. A zatímco tento profesor pedagogické fakulty už má za sebou řadu úspěchů, studenti, kteří žádají o podporu Nadačního fondu UP, jsou teprve na začátku. Na příkladu prvního podpořeného studenta právnické fakulty je dobré si znovu zopakovat, že „náš fond“ je opravdu výjimečný a už dnes slouží jako inspirace řadě dalších institucí.

V Žurnálu, který vyjde 31. května, toho ale bude daleko víc: text o vědcích, kteří si zkusili roli padělatelů peněz, pozvánka na relax do Botanické zahrady PřF UP, fotostory z majálesu nebo příběh studenta práv, který se vydal na zkušenou do Ženevy do Světové lékařské asociace.

Žurnál bude k dispozici zdarma v označených stojanech na fakultách, v hlavní menze, ve Zbrojnici, v Pevnosti poznání, v UPointu nebo v Konviktu.

PS. A pokud vás před nastávajícím létem zajímá, proč se dvoudílným plavkám říká bikiny, doporučuji přečíst jazykové okénko.