Vyšel speciální Žurnál UP k výročí založení olomoucké univerzity

Foto: Zdeněk Sodoma, MUO
Úterý 6. červen 2023, 14:16 – Text: Ivana Pustějovská

Slavíme 450 let od založení vysokého učení v Olomouci. Ohlížíme se do minulosti, prožíváme přítomnost a plánujeme budoucnost. A přesně takové je i naše speciální číslo magazínu Žurnál UP, ve kterém představujeme nejširší veřejnosti univerzitu jako místo inspirativní, s nímž stojí za to se seznámit a prohlédnout si ho na vlastní oči.

Tomu, kdo každý den chodí na univerzitu studovat nebo pracovat, už možná pohled na úžasné historické kulisy zevšedněl. Ale pro každého nového návštěvníka je prohlídka Konviktu, Zbrojnice a dalších míst obrovským zážitkem. A je jich dost, která stojí za to vidět a jsou přístupná veřejnosti. Proto je v našem magazínu ukazujeme. Představujeme proměny naší alma mater ve fotografiích. Lidská paměť je totiž krátká a fotka je fotka a vydá za tisíc slov.

Ukazujeme také, jak pracujeme i s odkazem té nejstarší minulosti. V rozhovoru s výtvarníkem Jarem Vargou zjistíte, čím ho inspirovali jezuité a proč je zase „vrátil“ na univerzitu. Mimochodem, jeho prolínání minulosti a současnosti jsme využili i na titulní stránku magazínu.

Když je řeč o jezuitské univerzitě, nemůžeme vynechat ani novodobou univerzitu pojmenovanou po Františku Palackém. Jak s jeho odkazem a tváří v roce výročí pracujeme? Dozvíte se.

Co by byla univerzita bez lidí? Ti ji tvoří i naplňují. A tak máme hned na několika stránkách připomenuty zajímavé absolventy, čestné doktory a také dvě ankety se studenty a zaměstnanci, kteří se svěřují s tím, co pro ně Univerzita Palackého znamená.

Snažili jsme se v tomto speciálním čísle ukázat především veřejnosti onu samozřejmě nesamozřejmou tvář úctyhodné univerzity. Aby návštěvníci i náhodní kolemjdoucí věděli, čím žila, čím žije a čím bude žít. A že i když na ni nestudují nebo nepracují, stejně se může stát místem jejich setkání. Zkrátka stojí za to nás poznat. Jak říká v rozhovoru rektor Martin Procházka: „Univerzita je plná šikovných, pracovitých a talentovaných lidí. Mnozí z nich jsou uznávanými autoritami ve svých oborech, jsou aktivní v různých oblastech společenského života a já jsem rád, že ke svému jménu připisují ‚Univerzita Palackého‘.“

Magazín najdete mimo jiné ve stojanech v UPointu, ve Zbrojnici, v Pevnosti poznání, na fakultách nebo si ho prostě přečtěte elektronicky zde.