Výsledky výzkumu etiky kopírování

Vedoucí členové výzkumného týmu Ethics of Copying v Centru pro interdisciplinární výzkum (zleva): Prof. Thomas Dreier (Karlsruhe Institute of Technology), Prof. Reinold Schmücker (Universität Münster), dr. Pavel Zahrádka (UP Olomouc), dr. Eberhard Ortland (Universität Bielefeld).
Foto: archiv Pavla Zahrádky
Pondělí 31. říjen 2016, 9:43

Dr. Pavel Zahrádka z Katedry sociologie, andragogiky a kulturní antropologie FF UP vedl v roce 2015 a 2016 společně s Thomasem Dreierem (Technologický institut v Karlsruhe) a Reinoldem Schmückerem (Münsterská univerzita) mezinárodní výzkumnou skupinu „Ethics of Copying“ v Centru pro interdisciplinární výzkum (ZIF) v německém Bielefeldu. Zde je shrnutí vybraných výsledků rok trvajícího výzkumu, do kterého se zapojili i další kolegové z UP Olomouc, MU Brno a UK Praha.

Před rokem jsme v Centru pro interdisciplinární výzkum ZIF v německém Biefeldu s týmem lidí s rozmanitou odborností (právo, filozofie, dějiny umění, mediální studia) začali pracovat na výzkumu etiky kopírování. Naším cílem je navrhnout pravidla pro pořizování kopií autorských děl, která dokážou vybalancovat zájmy autorů, distributorů a uživatelů kulturních obsahů a budou pro širokou veřejnost přijatelnější než stávající legislativa v zemích EU. Co se nám zatím podařilo? V londýnském nakladatelství Bloomsbury právě vychází naše kniha The Aesthetics and Ethics of Copying s příspěvky o etice kopírování, vztahu originálu a kopie, významu kopírování pro uměleckou praxi, ontologii autorského zákona a právní problematice postihování neautorizovaného kopírování. Do knihy jsme společně s Jakubem Mackem (MU Brno) přispěli shrnutím výsledků našich výzkumů internetového pirátství v ČR v kontextu proměny diváckých praxí, se kterým nám pomáhali rovněž kolegové a studenti UP (Tomáš Karger, Jakub Tichý, Jan Burianec, Jana Kadlecová, Renáta Sedláková a Radim Červenka). Má studie o etice kopírování kulturních obsahů v ČR vyjde v Iluminaci. Náš výzkum internetového piráství v prvé řadě ukázal, že k pořizování nelegálně šířených obsahů dochází nikoliv v důsledku špatných povahových vlastností spotřebitelů, ale v důsledku nedostatečného distribučního systému kulturních obsahů v ČR, který nedokáže flexibilně reagovat na změnu spotřebních návyků publik způsobených digitalizací médií. V ZIFu jsme uspořádali dvě velké mezinárodní konference (Opening Conference: Towards an Ethics of Copying; Balancing Intellectual Property Claims and the Freedom of Art and Communication) a tematickou jarní školu Ästhetik und Ethik des Kopierens pro studenty uměnověd z německých univerzit. Společně s Petrem Szczepanikem (UK Praha) a rakouským kulturním ekonomem Paulem Stepanem (FOKUS) jsme začali rovněž spolupracovat se Státním fondem kinematografie na analýzách opatření Evropské komise pro zavedení jednotného digitálního trhu a jejich dopadu na kulturní průmysly v ČR. Součástí reformních opatření Evropské komise je i reforma autorského zákona pro jednotný digitální trh. Jde o důležité a vysoce kontroverzní téma s klíčovým dopadem na to, jak budou v budoucnosti v EU vytvářeny, šířeny a konzumovány kulturní obsahy. Společně s Jakubem Kordou (UP Olomouc) se nám podařilo připravit návrh projektu na etablování výzkumu audiovizuálních průmyslů a kulturních obsahů v ČR, který propojuje humanitní a sociální vědy s kulturní ekonomií a právem. Jaké cíle jsou ještě před námi? Náš ZIF tým v současnosti pracuje na knize Ethik des Kopierens zaměřené na kritiku stávající legislativní praxe a návrh konkrétních principů kopírování středního dosahu, které mohou sloužit k revizi stávající právní či obchodní praxe (jakou je například blokace uživatelů digitálních médií na základě jejich zeměpisné polohy). V červenci 2017 uspořádáme závěrečnou konferenci v Bielefeldu, na kterou bude pozvána nejen akademická veřejnost, ale i zástupci kulturního průmyslu, občanských iniciativ, státních kulturních institucí a Evropského parlamentu.

Mgr. Pavel Zahrádka, Ph.D., katedra sociologie, andragogiky a kulturní antropologie FF UP

Vydaná kniha:

ZDE1

ZDE2

Webové stránky výzkumného týmu ZDE.