Vysoká škola pro nejmenší přivítala nové posluchače

Až do května se mohou školáci vzdělávat na Dětské univerzitě.
Foto: Eva Hobzobá
Úterý 21. únor 2017, 11:00 – Text: Martina Vysloužilová

Muzeum vědy Pevnost poznání slavnostně zahájilo v Laudonově sále letní semestr Dětské univerzity. Pro zvídavé posluchače je připraveno deset poučných a zábavných přednášek, které 9. května ukončí promoce v areálu Korunní pevnůstky.

Na imatrikulaci děti doprovázeli jejich rodiče i prarodiče, kteří si s úsměvem vybavovali chvíle svých vysokoškolských studií. Jejich potomci budou mít ve studiu malý náskok. Již od osmi let mohou zažít atmosféru přednášek, zjistí, co je to index a dostanou diplom o absolvování. Především ale získají rozhled hned v několika vědních oborech. „Hodně mě zajímá věda a připadá mi, že ve škole tolik informací nezjistím. Proto mě rodiče přihlásili. Jsem zvědavá hlavně na biologii a historii,“ svěřila se Barbora Buchtová z Bohuňovic. Do interaktivního centra vědy ji doprovodila babička Jiřina Tauwinklová. Potvrdila, že nadanou vnučku v jejich zájmech podporuje celá rodina. „Líbí se nám, co Pevnost poznání dělá pro děti, a myslíme si, že Barborku tento zajímavý program může v budoucnu nasměrovat na vysokou školu.“

Přednášky připravují odborníci napříč obory Univerzity Palackého. Dnes se posluchači mohou těšit na Filipa Tvrdého z filozofické fakulty, který jim bude vyprávět o filozofii, vyzkoušejí si záludné logické hádanky nebo překonají smyslové iluze. Na dalších přednáškách se například dozvědí, proč je potřeba mýt si ruce nebo co skrývá rukopis. Řeč bude i o rizicích sociálních sítí. Přednášku odborně zajišťuje tým projektu E-bezpečí z pedagogické fakulty.

Podle proděkana přírodovědecké fakulty Romana Kubínka Dětská univerzita beze zbytku naplňuje jeden z hlavních cílů Pevnosti poznání, kterým je popularizace vědy. „Zjistili jsme, že tato aktivita má silný popularizační náboj a že děti rodiče a prarodiče po přednáškách bombardují různými dotazy a seznamují je s tím, co slyšely a viděly. Dospělí jsou tak mnohdy vtaženi do zajímavých témat, která jim přinesou nové informace a mohou si je spojit s fakultou.“

Do této doby mohlo Dětskou univerzitu absolvovat každé dítě pouze jednou. Hlavní koordinátorka Michaela Kratochvílová by to ale chtěla změnit. „Rodiče si přejí, abychom program rozšířili i pro starší děti. Proto uvažujeme, že od zimního semestru registraci otevřeme i pro zájemce, kteří už výuku absolvovali. Přednášky proto budou úplně nové,“ dodala koordinátorka. Více o programu ZDE.