Výstava Voda a civilizace potrvá do půlky července

Z vernisáže. Na snímku Michal Otyepka z Českého institutu výzkumu a pokročilých technologií Univerzity Palackého - CATRIN.
Foto: Martina Šaradínová
Úterý 6. červenec 2021, 10:00 – Text: Martina Šaradínová

Až do 14. července si lidé mohou na olomouckém Horním náměstí prohlédnout výstavu fotografií s názvem Voda a civilizace. Na velkoplošných panelech jsou k vidění fotografie pocházející z Austrálie, Evropy, Afriky, Grónska a Ameriky.  Zájemce se může začíst i do textů od řady mezinárodně uznávaných vědců.

Cílem výstavy je ukázat příběhy vody jako strategické suroviny, která vždy ovlivňovala vývoj lidské civilizace a souvisí s různými proměnami životního prostředí. Vernisáže se zúčastnili i zástupci CATRIN - Českého institutu výzkumu a pokročilých technologií Univerzity Palackého Michal Otyepka a Jan Filip, jež se na přípravě putovní expozice spolu s Radkem Zbořilem před zhruba dvěma lety podíleli. K vidění jsou rovněž snímky z regionu, na třech oboustranných panelech se prezentují pořádající Statutární město Olomouc a partneři projektu. Vědci z Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů, které je nyní součástí CATRIN, představují například možnosti využití nanočástic a nanotechnologií pro čištění vody a vodu přibližují jako životodárnou tekutinu i zdroj energie.

„Jsem velmi rád, že u této expozice je velká provázanost s regionem. O tom svědčí i zapojení Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů, jehož vědci patří k evropské špičce. Panely pod jejich gescí názorně a přístupnou formou vysvětlují základní vlastnosti vody a její význam pro život na planetě Zemi,“ řekl hlavní autor expozice, archeolog a egyptolog Miroslav Bárta. Podle něj je výstava Voda a civilizace první část třídílné série. Letos na ni navázala expozice Energie a civilizace, jež dokumentuje cestu člověka časem, jeho vzestupy i pády v závislosti na technologických inovacích a poznání. Závěrečná část se zaměří na odpady a jejich recyklaci. „Věřím, že olomoučtí vědci budou opět u toho,“ doplnil Bárta.

Na olomoucké vernisáži nechyběl ani Jan Filip z CATRIN, který se podílel na přípravě dvou panelů. „Jsem rád, že výstava, která přibližuje i náš výzkum a poprvé byla přístupná před dvěma lety v Praze, je nyní v Olomouci. Mimo jiné na ní představujeme možnosti využití nanočástic pro čištění podzemních vod. Kontaminace podzemních vod je poměrně specifický problém, kdy nejen že znečištění není tak očividné, ale především zde nelze využít postupy běžně aplikované na povrchu,“ uvedl Filip.

Výstava je k vidění zdarma a díky nasvícení solárními panely ji zájemci mohou zhlédnout i v noci.