Využijte nabídku Knihovny UP: nový software usnadní práci s citacemi

Ilustrační foto: Archiv Žurnálu UP
úterý 18. dubna 2017, 08:00 - Text: Velena Mazochová

Výrazné zkvalitnění práce s citacemi umožňuje nový software Citace PRO, který studentům a akademikům zdarma nabízí Knihovna UP. Pro zájemce, kteří se s tímto nástrojem chtějí naučit pracovat, se chystá na 25. a 27. dubna školení.

Software Citace PRO nabízí řadu nových užitečných funkcí včetně doplňků do MS Word nebo do internetových prohlížečů. K jeho hlavním přínosům patří podpora více než 8 000 citačních stylů, což ocení zejména studenti a akademičtí pracovníci, kteří často publikují v odborných časopisech.

„Jedná se o nástroj, který umožňuje nejenom správu citací z různých knihovních katalogů, webových stránek a databází. Díky doplňku do MS Word také umožní snadnou změnu citační normy. Jak vyučující určitě vědí, každý časopis má často vlastní požadavek na formu citace,“ objasnila Zuzana Kelnarová, vedoucí oddělení bibliograficko-informačních služeb.

Jak zdůraznila, knihovna doposud měla pouze doplněk do katalogu, s jehož pomocí si studenti mohli snadno bibliografickou citaci vygenerovat. „Díky novému softwaru mohou nyní citace nejenom automaticky vytvářet, ale i spravovat – třídit do složek, editovat, nahrávat plné texty, přidávat klíčová slova a anotace, sdílet složky s ostatními uživateli - a vytvářet soupisy použité literatury. Na jedno kliknutí je také možné příslušný citační styl změnit,“ doplnila Zuzana Kelnarová.

Studenti i zaměstnanci mohou využít přihlášení přes knihovní katalog, kde se po kliknutí na konkrétní záznam objeví ikonka „citace“ nebo přes stránky Knihovny UP. Přímý vstup umožňují také stránky Citace PRO, kde lze použít přihlašovací jméno a heslo jako do Portálu UP.

Citace PRO byla zakoupena pro celou univerzitu a je k dispozici zdarma. Školení k práci s novým nástrojem se uskuteční 25. a 27. dubna vždy od 9. 45 do 11. 15 hodin v přízemí Zbrojnice v počítačové místnosti č. 166.