Vyvážeností a střídmostí ke zdraví, říká vítěz soutěže O nejlepší narozeninové přání

Vítěz Pavel Stejskal
Foto: Šárka Chovancová
úterý 7. srpen 2018, 15:00 – Text: Šárka Chovancová

Vymyslet originální a hezké přání k narozeninám zaměstnancům i seniorům přírodovědecké fakulty se podařilo Pavlu Stejskalovi, který ho ozdobil schématem metabolických drah. Student biochemie zvítězil v soutěži O nejlepší narozeninové přání.

Nápad na netradičně pojaté přání dostal Pavel Stejskal při studiu vlivu klíčových biochemických drah nejen na lidský organismus. „Možná to tak zprvu nevypadá, ale při podrobnějším zkoumání této problematiky si člověk uvědomí, jak důležitá je vyváženost metabolických drah pro lidské zdraví a jaká síla v přání je," uvedl student.

Titulní strana znázorňuje mimo jiné citrátový (Krebsův) cyklus, což je řada reakcí, které tvoří společnou metabolickou dráhu při aerobní oxidaci sacharidů, lipidů a proteinů. Na zadní straně je pak zobrazena syntéza mastných kyselin, což je proces spojený s dostatkem sacharidů a energie.

„Myslím, že pokud se jedná o lidské zdraví, měli bychom vědět, jak hodně věcí spolu souvisí. Například při stravování je podstatné myslet na provázanost lidského organismu a volit takové jídlo, které nebude komplikovat procesy odehrávající se v našem těle," dodal Pavel Stejskal.

Vítěz soutěže O nejlepší narozeninové přání získal od děkana Martina Kubaly mimořádné stipendium ve výši čtyř tisíc korun a poukaz na třídenní pobyt pro dvě osoby v rekreačním zařízení v Karlově. „Vybírali jsme mezi jedenácti návrhy, všechny byly něčím zajímavé a vybrat nejlepší bylo těžké. Nakonec nejvíce hlasů získal Pavel Stejskal, u kterého nás zaujal velmi osobitý přístup," řekl děkan.