Vědeckotechnický park UP (VTP UP) uspořádal již 9. ročník workshopu center transferu technologií. Ústředním tématem byly spin-off společnosti, které ze 100 % vlastní univerzity a mají za cíl zprůhlednit, zjednodušit a zrychlit zakládání dalších, tzv. zaměstnaneckých spin-offů. Odborné přednášky zvaných hostů doplnily příspěvky CzechInvestu o programu Technologická inkubace a VTP UP o nové budově Envelopa Hub, ve které se bude nacházet digitální inovační hub DIGI2Health a coworking Element pro podporu podnikání.
Obecně se spin-off společnosti, které univerzity a ústavy Akademie věd zakládají za účelem zrychlení a zjednodušení procesů při zakládání dalších firem, řadí do kategorie Special Purpose Vehicle, zkráceně SPV. V České republice v tuto chvíli existuje v rámci komercializačních a transferových aktivit pět takových společností, jejichž ředitelé a jednatelé přijali pozvání na olomoucký workshop jako řečníci. Transferáři a další příznivci transferu znalostí a technologií se tak dozvěděli zajímavé informace a postřehy ze zkušeností Otomara Slámy z Charles University Innovations Prague, a. s. (CUIP), Martina Fuska z IOCB TECH, s. r. o., Jana Urbana z ČVUT tech, s. r.o., Ondřeje Moše z The University Company TUL, s. r. o. (TUC TUL), a Jaromíra Zahrádky z i&i Prague, s. r. o.
O VTP UP, jeho službách a akcích se více dozvíte zde.
Vystupující se shodli na tom, že založení SPV není jednoduchou záležitostí a na jednotlivých univerzitách, případně ústavech AV ČR, trvá tento proces i několik let. To se přirozeně neobejde bez aktivní podpory vedení. I samotné fungování SPV je v počátcích závislé na podpoře ze stran mateřských institucí. Co se týká fungování jednotlivých SPV, bylo představeno několik modelů – od kompletně oddělených fungujících společností (např. CUIP) přes menší transferová pracoviště (např. IOCB TECH) až po v současné době velmi malé jednotky, jakými jsou ČVUT tech a TUC TUL. Speciální postavení má pak i&i Prague, která je dceřinou společností IOCB TECH a prakticky představuje její SPV.
„Bylo zajímavé sledovat, jak rozdílně danou problematiku vnímají jednotliví vystupující. Ačkoliv všichni mluvili o stejné tematice a velmi podobných záležitostech, každý k tomu přistupuje svou vlastní cestou a má se zakládáním a fungováním SPV na svých institucích velmi odlišné zkušenosti,“ shodli se Petr Suchomel a Kateřina Charvátová, organizátoři workshopu.
V návaznosti na téma workshopu pak s příspěvkem věnovaným možnostem financování spin-off společností a startupů vystoupila Jana Frantíková z CzechInvestu. Stěžejním programem pro CzechInvest a podporu rychle se rozvíjejících společností je Technologická inkubace. Ta představuje systematickou podporu začínajících inovativních podniků v oblastech, jako jsou Mobility, AI, Ecotech, Creative, Space, Tech4life a Advanced tech & materials. Podpora může dosahovat částky až pět milionů Kč.
Workshop zakončilo představení nové budovy VTP UP Envelopa Hub společně se srdcem objektu, coworkingem Element. Envelopa Hub bude sloužit mimo jiné právě vznikajícím spin-off společnostem a startupům, které mohou žádat o technologickou inkubaci. Navíc je VTP UP zařazen na whitelistu technologické inkubace, což jej pro žadatele předurčuje jako výhodného a silného partnera. Nechyběla ani pozvánka na den otevřených dveří v Envelopa Hub, který pro veřejnost proběhne 22. září 2023.
Odpolední program navázal na StartUP Day, networkingové odpoledne v přátelském duchu, kam zavítali náměstek ministra průmyslu a obchodu Edvard Kožušník, primátor Olomouce Miroslav Žbánek, poslanec Martin Major a partneři pro podporu podnikání, startupů a inovací v regionu.