Wurmovka bude o víkendu ve znamení knižního veletrhu

LITR nabídne i workshop o kaligrafii.
Foto: LITR
Čtvrtek 21. září 2017, 11:00 – Text: Ivana Pustějovská

Od pátku do neděle se v Olomouci uskuteční veletrh autorských a uměleckých publikací LITR. Přehlídka, která původně začínala jako komorní akce studentů a absolventů Univerzity Palackého, ve svém třetím ročníku představí na tři desítky tuzemských nakladatelů a autorů a v doprovodném programu pak malým i velkým návštěvníkům nabídne tvůrčí dílny, workshopy, výstavy a koncerty.

Prodejní knižní veletrh, který pořádá absolventka UP Nela Klajbanová ve spolupráci s kulturní platformou PAF Olomouc, se bude konat v kulturním a komunitním prostoru W7 ve Wurmově ulici. „LITR oslovuje návštěvníky zaměřením na malá knižní nakladatelství i samostatně fungující tvůrce. Naším cílem je seznámit veřejnost s tvorbou mladých umělců, designérů, ilustrátorů či studentů výtvarných oborů a s unikátní produkcí nezávislých nakladatelství a vydavatelství. Návštěvníci tak mají příležitost prohlédnout si originální publikace, které jsou často dostupné především ve specializovaných knihkupectvích nebo na internetu,“ uvedla Nela Klajbanová, ředitelka veletrhu.

Tvůrčí dílny pro děti a dospělé

Hlavní program festivalu tvoří prodejní veletrh. V sobotu a v neděli se mohou zájemci u stánků seznámit například s produkcí brněnského Hosta, nakladatelství Nová beseda nebo s publikacemi a knihami z Nakladatelství Akademie výtvarných umění. Zastoupeny budou i literární časopisy.

„LITR již tradičně také nabídne malým i velkým různé tvůrčí dílny. Děti si mohou například osvojit základy kresby a malby pastelem nebo se s časopisem Raketa vypravit za dobrodružstvím s Doktorem Rackem a vytvořit si vlastní komiksový příběh,“ doplnila Nela Klajbanová.  Dospělí návštěvníci se zase na workshopech mohou seznámit s technikou kaligrafie, zkusit ušít fotoalbum nebo vyrobit vlastní ruční tisk.

Výstavy, koncerty i PechaKucha

Veletrh nabízí i bohatý doprovodný program.  Na sobotní večer je připravena PechaKucha Night, kdy před publikem vystoupí spisovatelé, grafici, ilustrátoři, malíři a vizuální umělci. Mezi jinými to bude například malíř a streetartista Masker, autor dětských knih a komiksů Martin Šinkovský či grafický designér a autor vizuálního stylu LITRu Radim Měsíc.

Letošní veletržní výstavní program je zaměřen na vizuální tvůrce. Ve Vitríně Deniska tak bude například s instalací Denis sochař a performer Martin Zet, provoz nové olomoucké Galerie XY v prostorách vznikajícího kulturního centra na Dolním náměstí bude v pátek v podvečer zahájen výstavou Tomáše Moravce Palidrom #2, která odhalí podmínky vzniku konkrétního pohyblivého obrazu.

Večerní program bude ve Wurmově 7 po oba dny hudební, v pátek vystoupí ukulelista Jiří Neděla, v sobotu ho vystřídá Ewski a předvede mix elektroniky, živého zpěvu a improvizace.

Více informací najdete na ZDE.