Začaly Akademické dny univerzity

Zdeňka Semelová, studentka pedagogické fakulty po prvním odběru krve.
Fotogalerie: Milada Hronová
Pondělí 20. únor 2017, 10:56 – Text: Milada Hronová

Akce Daruj krev s rektorem dnes zahájila Akademické dny Univerzity Palackého. Příležitost pomoci mohou využít všichni studenti i zaměstnanci univerzity do konce týdne.

„Nikdy nevíte, kdy krev budete potřebovat. A já mám konečně dostatečnou váhu na to, abych mohla dobré věci přispět. Padesát tři kilo bylo pro mě donedávna limitující. Obavu z odběru mám, ale s radostí jdu do toho,“ řekla Zdeňka Semelová, studentka Učitelství odborných předmětů pro zdravotnické školy na pedagogické fakultě, která ráno přišla do Transfuzního oddělení Fakultní nemocnice Olomouc (FNOl) mezi prvními. Letos se do šestého ročníku této týdenní akce přihlásilo 216 lidí.

Svou první příležitost darovat krev dnes využila i posluchačka přírodovědecké fakulty Lucia Brisudová, podle níž je výzva Daruj krev s rektorem UP výbornou akcí. „Je to příležitost, jak pomoci lidem a zároveň jak motivovat řadu dalších, aby krev darovali,“ řekla studentka Regionální geografie. Doplnila, že krev chtěla darovat už dříve, ale kvůli anémii nemohla. „Chybělo mi železo v krvi.  Po přeléčení se o dárcovství dnes pokusím znovu,“ dodala s úsměvem.

První akci Akademických dnů UP zahájil po sedmé hodině rektor Jaroslav Miller. Společně s prvodárci daroval v ranních hodinách krev i prezident České červeného kříže a předseda akademického senátu PřF UP Marek Jukl, jehož dnešní odběr měl pořadové číslo 258.

Podle Dany Galuszkové, primářky Transfuzního oddělení FNOl, je týdenní dárcovství s rektorem i celoroční s Univerzitou Palackého pro toto oddělení největší náborovou akcí. „Máme za rok asi tisíc prvodárců, desetina z nich přijde právě během akce Daruj krev s rektorem. Je to úžasné a ještě úžasnější by bylo, kdyby tito lidé zůstali a darovali krev opakovaně,“ řekla primářka. Krve je podle ní stále nedostatek i proto, že nemocnice má řadu specializačních center. „Máme obrovské trauma centrum, centrum perinatologie, v Olomouci se transplantuje, máme také obrovské onkologické centrum. Proto potřebujeme dostatek dárců,“ doplnila primářka.

Stalo se již tradicí, že Akademickým dnům UP patří každoročně předposlední únorový týden. Právě 21. února 1946 se totiž rozezněly zvony olomouckých kostelů, a to ve chvíli, kdy z Prahy dorazila zpráva o přijetí zákona o obnově Univerzity Palackého. Letos si toto datum připomíná univerzita již po jedenasedmdesáté.

Více o Akademických dnech ZDE.