Zakladatelské mýty Španělska v nové monografii Daniela Esparzy

Foto: archiv D. Esparzy
Pondělí 28. únor 2022, 8:30 – Text: Milada Křížková Hronová

Daniel Esparza z katedry romanistiky Filozofické fakulty UP vydal monografii, v níž se věnuje výzkumu španělské identity. Téměř dvousetstránková kniha s názvem Symbolická realita Španělska. Španělská identita a zakladatelské mýty z historické perspektivy vyšla v prestižním španělském vydavatelství Tirant lo Blanch.

Práce vyšla z původního teoretického rámce, který se týká vytváření identity a symbolických významů zakladatelských mýtů. Soustředí se na výzkum literárních a historiografických pramenů od středověku do 20. století a její autor se v ní zabývá otázkou španělské identity z historické perspektivy od starověku do současnosti, a to i v komparaci s jinými evropskými identitami, například českou či maďarskou. Daniel Esparza zkoumal například původ názvu Espana, který je pravděpodobně fenicijský, či první projevy příslušnosti obyvatelstva ke Španělsku – Hispania – ve starověku. Věnoval se také různým významům Španělska během středověku, a to i v okamžiku, kdy jeho obyvatelstvo dosáhlo všeobecného pocitu příslušnosti ke Španělsku.

„Zabýval jsem se různými zakladatelskými mýty Španělska od středověku do 19. století. Dnes se vesměs jedná o zapomenuté mýty o Túbalovi, Hispalovi nebo Sefaradovi, které na rozdíl od českého mýtu o praotci Čechovi, zanikly v době osvícenství a nacionalismu,“ řekl Daniel Esparza.

Připomněl 19. století, v němž se objevil mýtus nazvaný Dvě Španělska. Zakládá se na tom, že Španělsko bylo založeno v návaznosti na literární reprezentaci společnosti autorů 19. století a první poloviny 20. století (Larra, Galdós, Ganivet, Machado, Lorca, Unamuno, Ortega či Gasset).

„Právě tento mýtus usadil v lidech myšlenku, že je španělské obyvatelstvo rozdělené do dvou protikladných a nesmiřitelných táborů,“ dodal autor nové monografie a dodal, že maximální negativní vyjádření těchto nesmiřitelných táborů reflektuje španělská občanská válka (1936–1939), jejímž hlavním obrazovým vyjádřením je dílo El Guernica od Pabla Picassa.

Již loni v říjnu prezentoval v Madridu část z výsledků výzkumu Daniela Esparzy uznávaný odborník José Álvarez Junco, a to na odborném semináři Santos Juliá, organizovaném Universidad Complutense de Madrid a Instituto de Investigación Ortega y Gasset (Výzkumný institut Ortega y Gasset). Ten práci člena olomoucké katedry romanistiky FF UP označil za odvážnou a inovativní.

Odborná monografie Symbolická realita Španělska. Španělská identita a zakladatelské mýty z historické perspektivy vyšla v únoru 2022 ve španělském vydavatelství Tirant lo Blanch. Podle žebříčku sestaveného SPI (Scholarly Publishers Indicators 2018–2022) jde o prestižní  akademické španělské vydavatelství.

Mgr. Daniel Esparza, Ph.D., spolupracuje s FF UP od roku 2004 a od roku 2008 působí jako odborný asistent španělské sekce katedry romanistiky FF UP. Věnuje se praktické výuce španělského jazyka, dějin, kultury, literatury a turismu. Jeho výzkumné zaměření se soustředí na teorii vytváření identity, jde o interdisciplinární téma, které pracuje s ústními, literárními a historiografickými prameny, a to na úrovni národních identit a identit subkultur, zejména v geografické oblasti Iberského poloostrova, Kanárských ostrovů a Karibiku. Součástí jeho výzkumného zájmu je i reprezentace dějinných událostí v literatuře, například v historických románech a autobiografických dílech. Přednášel na španělských univerzitách Universidad Complutense de Madrid, Universidad de Salamanca, Universidad de Málaga nebo Universidad de Las Palmas de Gran Canaria. Svými články a reportážemi přispíval i do španělských El País a La Provincia. V roce 2012 získal zvláštní uznání při vyhlášení III. Ceny za žurnalistiku města Málagy.