Zdravě jíst a hýbat se! V Pevnosti poznání poradí, jak se vyhnout neduhům těla i duše

Ilustrační foto: Adam Mráček
Pondělí 6. září 2021, 11:00 – Text: Martina Vysloužilová

Máte doma dítě, pro které vybíráte vhodnou sportovní aktivitu, a nevíte si rady? Chcete poradit, jak se správně starat o svůj chrup a nezanedbat prevenci? Rádi byste si po letní dovolené nechali vyšetřit znaménka kožním lékařem? Nebo vás zajímá, jak správně jíst a pít a být v dobré kondici? Na všechny tyto a další otázky odpoví popularizační akce Dny prevence s Vojenskou zdravotní pojišťovnou (VoZP), která se zdarma koná 10. září 2021 od 9 hodin v Pevnosti poznání.

Organizátoři připravili řadu zajímavých aktivit pro malé i velké návštěvníky. Uvnitř science centra i v jeho okolí vyroste několik interaktivních stánků, kde se účastníci seznámí s projekty zaměřenými na zdravé tělo i duši.

„V programu bude například praktická ukázka výběru sportovního talentu u dětí a mládeže nejmodernějšími vědeckými metodami. Tato aktivita je velmi cenná právě v době, kdy rodiče v souvislosti se zahájením školního roku hledají zájmové kroužky pro svoje děti,“ pozval na program Roman Chvátal, programový ředitel Pevnosti poznání, Centra popularizace Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého (UP).

„Cílem akce je seznámit širokou veřejnost s preventivním programem Vojenské zdravotní pojišťovny. Lidé uvidí například práci záchranářů s AED (automatický defibrilátor). Důraz bude kladen na význam tohoto přístroje, který by měl být na každém místě, kde dochází ke kumulaci veřejnosti. I laik by měl být seznámen s jeho obsluhou, jelikož i on může být zachráncem lidského života. Všichni návštěvníci obdrží na závěr malý dárek,“ řekl organizátor akce Ladislav Korotvička, ředitel Arak, o. p. s.

Zajímavá bude prezentace zubního lékařství, včetně zubařského křesla a obřích modelů zubů v expozici Rozum v hrsti. Stomatologové ze společnosti Arak návštěvníky seznámí s důležitými informacemi, které se týkají zdravého chrupu a správné dentální hygieny. „Pokud si každý z nás osvojí odpovědi na pět základních principů péče o chrup a bude se jimi celoživotně řídit, má velkou šanci udržet si zdravý chrup po celý život,“ doplnil Ladislav Korotvička. Chybět nebude aktivita pro nejmenší děti nazvaná Zubohrátky, kterou připravil spolek Zubařská školka.

Aktivní a zdravý životní styl bude hlavním tématem prezentace odborníků z Aplikačního centra BALUO Fakulty tělesné kultury UP. Zájemci si pod vedením odborníků vyzkoušejí, jak správně provádět nordic walking, a zjistí, jak relaxovat a dostat se zpět do kondice po onemocnění covid-19.

Lékaři z Vojenské nemocnice Olomouc zájemce prohlédnou speciálním zařízením dermatoskopem a poradí, jak se chovat při pobytu na slunci, třeba u moře, na horách a letních festivalech. Dermatologové jim také doporučí ochranné krémy a domů si návštěvníci odnesou malé dárky, které budou nejen v létě pečovat o kůži.

Ve venkovním areálu Korunní pevnůstky budou ukázky práce policejních psů a také pohybové aktivity spolku Svišti v pohybu. Vše doplní hudbou DJ Grandfather. Program zpestří také kreslířská show karikaturisty Ivana Křemečka.

Více k programu najdete na www.pevnostpoznani.cz.

Zpět