Zítra startuje rozhlasový festival. Na univerzitě se bude mluvit o falešných zprávách

Rozhlasová Olomouc.
Repro: Žurnál UP
Neděle 19. březen 2017, 8:00 – Text: Milada Hronová

V pondělí začne v Olomouci mezinárodní rozhlasový festival Prix Bohemia Radio. Až do čtvrtka se může veřejnost seznámit s nejlepšími rozhlasovými dokumenty, dramaty a reportážemi. Chybět nebude ani bohatý doprovodný program, který nabídne veřejné poslechy rozhlasových prací, koncerty, divadla a besedy. Partnerem festivalu, který pořádá Český rozhlas, je i Univerzita Palackého.

Rozhlasová přehlídka se bude odehrávat na několika místech ve městě, velká část programu se koná v univerzitních prostorách – v Uměleckém centru UP a v Pevnosti poznání. Na univerzitní půdu zavede návštěvníky zítra odpoledne panelová diskuse věnovaná falešným zprávám. Diskutovat se bude mimo jiné o dezinformacích, lžích a propagandě.

Hosty debaty budou tuzemští i zahraniční mediální experti a novináři jako například vedoucí katedry komunikací a masových médií na University of New York v Praze Todd Nesbitt nebo Gunter Neumann z německého veřejnoprávního rádia MDR. Moderátorem programu bude zpravodaj Českého rozhlasu ve Velké Británii Jiří Hošek.

Mezi pozvanými odborníky je i vedoucí katedry mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky FF UP Petr Orság. „Jsem na diskuzi velmi zvědav, protože účastníci jsou převážně zahraniční. Nasvěcovat problém dezinformací z různých stran lidmi s rozlišným kulturním backgroundem a s jinými zkušenostmi s působením médií, to může být rozhodně obohacující,“ míní Petr Orság. Jak dodává, fenomén dezinformací není nový, falešné zprávy se šíří mezi lidmi už od doby vynálezu knihtisku. Nová je ale díky internetu a sociálním sítím rychlost a množství jejich sdílení. Za hlavní problém proto Orság označuje nízkou mediální gramotnost. „Velké procento lidí s rychlostí toku informací a s informačním zahlcením neumí pracovat. Překvapivě se to netýká jen České republiky nebo střední Evropy, kde čtyřicet let komunismu zanechalo v tomto smyslu hlubokou negativní stopu, ale potýkají se s tím i na Západě,“ připomíná Petr Orság.

Panelová diskuze Falešné zprávy – dezinformace, lži a propaganda začíná v pondělí ve 14 hodin v učebně Václava Havla katedry politologie a evropských studií FF UP v ulici Křížkovského 12. Vstup je zdarma, organizátoři ale připomínají, že celá beseda bude v angličtině.

Slavnostní zahájení festivalu Prix Bohemia Radio se uskuteční zítra v 19.30 v Moravské filharmonii, v programu vystoupí mimo jiné Eva Pilarová, Ewa Farna nebo Jiří Korn.

Podrobný program rozhlasové přehlídky Prix Bohemia Radio najdete ZDE.