Žurnál UP: S Lenkou Holou o řešení konfliktů, s Davidem Krahulíkem o operacích mozku

Žurnál UP nabízí i rozhovor s mediátorkou Lenkou Holou z právnické fakulty.
Foto: Žurnál UP
Čtvrtek 30. duben 2020, 8:00 – Text: Ivana Pustějovská

„Myslím, že schází odvaha mluvit nejen o tom, co děláme, ale i o tom, co prožíváme, co je pro nás důležité,“ zamýšlí se v odpovědi na otázku, v čem jsou úskalí komunikace mezi lidmi, mediátorka Lenka Holá z právnické fakulty. Rozhovor o tom, k čemu je vlastně mediátor, najdete v Žurnálu UP. Připravili jsme ho k vydání těsně před vyhlášením nouzového stavu, a tak i když ho zatím asi fyzicky mnozí do ruky nedostanete, můžete si ho přečíst alespoň v elektronické podobě. Až se univerzita opět otevře, bude k dispozici i na papíře.

V příštím čísle pak přineseme příběhy a témata, které budou reflektovat události a dobu, kterou teď všichni intenzivně prožíváme.

„Přednouzové“ vydání univerzitního magazínu jsme spojili pomyslnou sponkou učení (se). Chtěli jsme tak symbolicky připomenout narozeniny Jana Amose Komenského a pogratulovat všem, kteří učí a kteří se učí. I proto vás úvodní téma zavede na fakultu tělesné kultury, kde odborníci ukazují, k čemu je možné využít zátěžovou fyziologii a co je možné se naučit v okamžicích, kdy našemu tělu a hlavě „naložíme“. Olomouc se totiž má čím chlubit: FTK je první českou vysokou školou, která má k dispozici unikátní hypoxickou komoru. A jak zjistíte, do laboratoře zátěžové fyziologie mají dveře otevřené nejen profíci, ale třeba i rekreační sportovci.

Z titulní stránky Žurnálu UP se na vás usmívá Lenka Holá z právnické fakulty. Co člověka přivede k tomu, aby se dobrovolně postavil mezi dva mlýnské kameny, jimiž bývají rozhádaní partneři nebo třeba spolupracovníci, a snažil se je naučit spolu komunikovat? Mediátorka, protože přesně tou docentka Holá je, to vidí jednoznačně. „Mediace je úžasná v tom, že téměř okamžitě můžete vidět výsledky. Jen si to představte: Do místnosti přijdou dva lidé, kteří jsou v konfliktu, někdy velmi vyhroceném. Často na sebe křičí, nadávají si, pláčou nebo se na sebe ani nepodívají. Vy je jako nestranná osoba provázíte v jejich komunikaci o problému a hledání řešení. Pak můžete dobře sledovat změny. Emoce se zklidňují, řeč je volnější, pomalejší, ne tak útočná. To bývají první známky toho, že se situace začíná pomalu lepšit.“ Jak se brání vyhoření, proč si myslí, že si málo nasloucháme, a jak se dostala do vězení? Na tyto a další otázky najdete odpovědi v rozhovoru s dámou, která byla loni uvedena do mediátorské Síně slávy.

Dělá práci, ze které laikům naskakuje husí kůže. Operuje mozek. „Jsou výkony, kdy je pro nás zásadní, aby byl pacient při vědomí. Je s námi v plném kontaktu, mluví s námi, svěřuje se s pocity. Funkce jeho mozku je totiž nějak narušena, ovlivněna, a my potřebujeme vědět, jak to funguje,“ vysvětluje David Krahulík. Lékař, pedagog, sportovec. Právě portrét výjimečného muže, který se před pár lety stal jedním z nejmladších docentů neurochirurgie v Česku a který si k nejsložitějším operacím pouští Coldplay, najdete v novém Žurnálu UP.

Co myslíte, jde skloubit vědecká práce, péče o rodinu a výchova tří dětí? Pokud nevíte, určitě se začtěte do příběhu mladé vědkyně Martiny Kopečné, která je držitelkou Juniorského grantu UP. Jak to všechno stíhá a jak se jí podařilo sestavit ryze ženský vědecký tým? Odpovědi v Žurnálu UP.

V úvodu tohoto textu stojí, že čtyřicet žurnálových stránek nenápadně propojuje naše schopnost a chuť se něco (nebo někoho) učit. V případě tří rubrik – Zkušenost, Absolvent a Životní styl, to není nenápadné ani trošku. Je to zjevné a jsme rádi, že můžeme představit studenta CMTF Davida Krajíčka, který ve volném čase dobrovolničí a doučuje děti, podělit se o zážitky Adama Hamruse a Terezy Markové, kteří učili žáčky v indonéské škole, a seznámit vás s mužem, který získal ocenění Ředitel roku. „Už jako malý kluk jsem si hrál na učitele. Nedokázal jsem si představit jiné povolání a i dnes jsem přesvědčen, že mým životním zadáním je být učitelem,“ svěřil se Jiří Vymětal.

Žurnál toho ale nabízí mnohem víc. Úspěchy akademiků i studentů, reportáž z Noci práva, vědecké objevy, pohled do historie profesora Jiřího Fialy a atraktivní jazykové okénko bohemisty Ondřeje Bláhy o Googlu. Až se univerzita opět otevře, najdete časopis na svých oblíbených místech na fakultách či v UPointu. Takže i když klasik radí, že pokud se nudíte, máte si pořídit medvídka mývala, tak pokud se nudíte a stýská se vám po vaší univerzitě, listujte Žurnálem UP. Třeba elektronicky. Tady je.