Zvítězily ve fakultním kole soutěže v římském právu, teď poměří síly na mezinárodní úrovni

Finalistky fakultního kola a porota krátce po vyhlášení výsledků. Foto: Eva Hrudníková
Středa 27. duben 2022, 8:00 – Text: Eva Hrudníková

Anna Marie Bártová, Kateřina Hádlíková a Markéta Hnilicová, studentky 1. ročníku programu Právo a právní věda, zvítězily ve fakultním kole soutěže v římskoprávním moot courtu. Vítězný tým bude fakultu reprezentovat v česko-slovenském finále, které se uskuteční na brněnské právnické fakultě. Letošní zájem o fakultní kolo byl rekordní. Přihlásilo se do něj 42 studentských týmů.

Do finálového ústního kola postoupily dva nejlepší týmy z kola písemného. O vítězi rozhodla porota ve složení Kamila Bubelová a Petr Dostalík, oba z katedry teorie práva a právních dějin. Třetí člen poroty, autor soutěžního fragmentu Jakub Razim, se pro akutní nemoc nemohl fakultního ústního kola zúčastnit. Druhý skončil tým ve složení Michaela Baklíková, Hana Nevřalová a Viktorie Imrichová.

Letošní finálové zadání bylo podle poroty velmi těžké, protože obsahovalo kombinovaný případ z oblasti obligací. „Jednalo se o problematiku aktivní procesní legitimace při krádeži zakoupené věci, která však v době krádeže byla ještě v péči prodávajícího. Historický vývoj žalob z krádeže a žalob z vedlejších ustanovení kupní smlouvy navíc značně komplikoval posouzení situace: jinak by se postupovalo v právu klasickém a jinak v justiniánském. Přesto oba týmy, letos složené výhradně z dívek, podaly výborné výkony, takže vítězný tým si zasloužil zkoušku z římského práva za A a poražené finalistky zápočet,“ zhodnotila Kamila Bubelová. Kromě zapsání zkoušky získaly vítězky také dort dle vlastního výběru a od studentského spolku ELSA Olomouc poukázky na knihy v hodnotě 3000 korun.

Vítězný tříčlenný tým se nyní připravuje na česko-slovenské finále, které bude v pátek 29. dubna hostit Právnická fakulta Masarykovy univerzity v Brně. „K přihlášení do soutěže nás motivoval plusový bod do zápočtu. Nenapadlo by nás, že náš výkon nás dovede až do finále, které navíc ještě vyhrajeme. Největší odměnou je pro nás zkouška a samozřejmě dort od doktorky Bubelové. Během přípravy jsme zažily pár bezesných nocí, ale stálo to za to. V Brně zabojujeme a budeme se snažit co nejlépe reprezentovat naši fakultu,“ řekla za tým Markéta Hnilicová.

Soutěž v římskoprávním moot courtu má na olomoucké fakultě dlouhou tradici, letos se konala již pošestnácté.