I malé věci mohou znamenat velkou pomoc

Na sbírku dohlížely proděkanka Lucie Cincialová a odborná asistentka Kateřina Hamplová (zprava).
Foto: Velena Mazochová
čtvrtek 22. prosince 2016, 08:00 - Text: Velena Mazochová

Kancelářské a výtvarné potřeby, trvanlivé potraviny, balíčky kávy nebo čaje vynesla věcná sbírka na podporu občanského sdružení Centrum Amelie Olomouc. S mottem „I malá drobnost je velká pomoc“ ji v předvánočním čase uspořádala cyrilometodějská teologická fakulta ve spolupráci s projektem Hovory o zdraví.

„Chtěli jsme před Vánocemi podpořit nějakou konkrétní organizaci. Už na jaře, kdy jsme pořádali Dobročinný bleší trh, jsme zvažovali, kterým neziskovým sdružením předat jeho výtěžek. Nakonec jsme vybrali jiné adresáty, proto jsme se tentokrát rozhodli pro olomoucké Centrum Amelie, které nabízí pomoc onkologicky nemocným a jejich blízkým,“ uvedla odborná asistentka Institutu sociálního zdraví (OUSHI) při teologické fakultě Kateřina Hamplová.

Téma onkologických pacientů je podle ní pro OUSHI právě nyní velmi aktuální. „V rámci projektu Hovory o zdraví dokončujeme téma paliativní pacient a zároveň pracujeme na tématech rakovina prsu a rakovina prostaty,“ vysvětlila Kateřina Hamplová. Jak upozornila, rozhovory s pacienty budou zveřejněny na webových stránkách projektu.

„V adventní době jsme také chtěli znovu připomenout, že teologická fakulta má svůj charitativní rozměr. Solidarita, pomoc a citlivost vyplývá i z náplně studijních oborů, v nichž se propojuje teorie a praxe pomoci bližním,“ zdůraznila proděkanka Lucie Cincialová.

Fakulta se k podpoře neziskových organizací a sociálně znevýhodněných lidí hlásí už pravidelně. Letos na jaře například uspořádala druhý ročník „blešáku“ a na podzim se její studenti a zaměstnanci zapojili do potravinové sbírky Dny proti chudobě. Téměř souběžně s prosincovou akcí na podporu Amelie se v prostorách fakulty na třídě Svobody uskutečnila i sbírka hraček, knih a výtvarných potřeb pro děti z vyloučených lokalit Olomoucka.

Posláním Center Amelie je nabízet  psychosociální pomoc onkologicky nemocným a jejich blízkým. Olomoucké centrum bezplatně poskytuje individuální konzultace, rodinné poradenství nebo skupinové pohybové, výtvarné i hudební aktivity. Pravidelně připravuje také společná setkávání klientů. Zájemcům z řad širší veřejnosti nabízí také účast ve svém dobrovolnickém programu na onkologickém oddělení fakultní nemocnice.