Fyzikální kaleidoskop nabídl přednášky i exkurze

Při Olomouckém fyzikálních kaleidoskopu se účastníci seznámili i s optickými vlastnostmi lidského oka.
Foto: Martina Šaradínová
sobota 7. ledna 2017, 08:00 - Text: Martina Šaradínová

Středoškoláci, pro něž fyzika rozhodně není strašákem, přijeli v pátek na přírodovědeckou fakultu na čtrnáctý ročník Olomouckého fyzikálního kaleidoskopu. Čekaly na ně netradiční pokusy, přednášky i exkurze do laboratoří.

„Olomoucký fyzikální kaleidoskop je určen pro středoškoláky, například přednášky už předpokládají znalost základních pojmů. Učitelé sem jezdí třeba se svými studenty fyzikálních seminářů, což vítáme. Nejde nám o to přilákat masu lidí, ale studenty, kteří mají k fyzice vztah,“ uvedl hlavní organizátor Lukáš Richterek z pořádající katedry experimentální fyziky.

Již tradičně program nabídl přednášky nejen odborníků z fakulty, ale i hostů z jiných institucí. Přednášející hovořili například o využití luminiscence při odhalování zločinů, lidském hlasu, zrakových klamech či bionice a 3D tisku. O perspektivách jaderné energie mluvil jeden z nejznámějších tuzemských popularizátorů fyziky – Vladimír Wagner z Ústavu jaderné fyziky Akademie věd ČR v Řeži u Prahy. Středoškoláci, kteří nechtěli strávit dopoledne jen posloucháním přednášek, si mohli prohlédnout laboratoře.

„Snažíme se, aby v programu byly zastoupeny obory, které se na přírodovědecké fakultě nacházejí. Letos je to mimo jiné optometrie, biofyzika či část výzkumu z Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů,“ vysvětlil Richterek.

Z Reálného gymnázia v Prostějově přijeli studenti biologicko-chemického semináře. „Vybrali jsme si části programu, které mají přesah do biologie a chemie. Moc se nám tady líbí. Jezdím sem už čtvrtým rokem a pokaždé jsem nadšená já i studenti. Je fajn, že studenti tady vidí praktické uplatnění věcí, které se na gymnáziu učí. Protože většina z nich směřuje na vysokou školu, může jim tato akce pomoci při výběru studijního oboru. Rovněž vidí, jak nádherná přírodovědecká fakulta je,“ uvedla učitelka Radka Mikešová.

Mezi nováčky nepatřil ani student Střední průmyslové školy v Šumperku Marek Jeřábek. „Byl jsem tady už loni a hodně se mi tu líbilo, proto jsem se rozhodl přijet zase. Dnes mě zaujaly hlavně netradiční experimenty. Do budoucna uvažuji o studiu na této škole, nejvíce mě baví matematika a fyzika,“ prozradil student.

Katedra experimentální fyziky pořádá Olomoucký fyzikální kaleidoskop od roku 2003. V posledních letech se ho každoročně účastní až 400 středoškoláků z Olomouckého kraje a přilehlých regionů.