Zimní výlety Větrání lákají na hory a doly

Ilustrační foto: Martin Višňa
Neděle 28. leden 2018, 8:00 – Text: (red)

Příznivci pěší turistiky mohou i letos s fakultou tělesné kultury vyrazit za porcí pohybu v přírodě a za poznáním zajímavostí všeho druhu na výlety Větrání. Trasy těch nejbližších vedou Bílými Karpatami, po stezkách spojujících opuštěné hornické štoly nebo na zříceninu středověkého hradu.

„Nejvíce si turisté dají do těla hned na prvním letošním putování v sobotu 3. února, kdy je v plánu výšlap k rozhledně Královec u Valašských Klobouk a následná cesta do Horní Lidče. Tady nás na sedmnáctikilometrové trase čeká největší zimní převýšení odměněné však krásnou krajinou Bílých Karpat, a když počasí dá, tak i parádními výhledy,“ uvedl organizátor výletů Martin Višňa.

O týden později, v sobotu 10. února se turisté mohou s Větráním vydat k Moravské Třebové, kde je připraveno několik variant tras po Hřebečských důlních stezkách s opuštěnými štolami, úzkorozchodnou železnicí a četnými vyhlídkami. Na poslední zimní výpravě pak výletníci v neděli 4. března zavítají po cestě z Libiny do Postřelmova na hrad Brníčko.

„Výletů se může zúčastnit kdokoliv, kdo se na danou trasu bude cítit nebo ho bude zajímat. Za účast se nic neplatí, každý si ale za sebe hradí dopravu a občerstvení,“ připomněl Višňa. Podrobnosti ke všem výletům zájemci najdou na webu fakulty tělesné kultury Radost z pohybu.

Turistická série Větrání si za čtyři roky získala oblibu nejen mezi studenty a zaměstnanci Univerzity Palackého, ale také u turistů ze širokého okolí Olomouce. V loňském roce na osmadvacet uspořádaných výletů vyrazilo na 570 účastníků, jejich trasy vedly Jeseníky, Javorníky, průmyslovým Ostravskem nebo jižní Moravou. Letos by se vedle klasických výšlapů měly v rámci projektu Podpora vzdělávání dětí, žáků a studentů prostřednictvím rovného přístupu v oblasti pohybové gramotnosti uskutečnit i výlety určené pro osoby s postižením.