Universitas: První miliony se podle nové metodiky rozdělí na konci roku

Zdroj: Universitas
Úterý 17. červenec 2018, 13:00 – Text: Martina Šaradínová

Již na konci letošního roku rozdělí Rada pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI)  vysokým školám první miliony korun podle nové Metodiky 17+. Píše o tom magazín vysokých škol Universitas. Podle něj se akademici nemusí bát, že by kvůli novince přišli o peníze na výzkum, rozdělovat se zatím budou jen prostředky z navýšení.

Na prosincovém zasedání RVVI by se měly schválit dosavadní výsledky hodnocení a ministerstvo školství by mělo rozhodnout o nárůstu peněz za výzkum pro jednotlivé vysoké školy. Prozatím se bude podle nového způsobu hodnocení rozdělovat poměrně malá částka, 193, 5 milionů korun, která by se měla objevit v rozpočtech škol už v příštím roce 2019. Je to ale jen předvoj velké změny v hodnocení vědeckých výsledků v Česku. Na konci půjdou částky, které se podle nové, inovované „kuchařky“ rozdělí, do miliard.

„Od samého začátku se řeklo, že se v zavádění metodiky bude jednat jen o nárůst podpory výzkumu, že žádná vysoká škola o nic nepřijde a jen ty dobré a vynikající mohou dostat něco navíc,“ ubezpečuje první místopředseda RVVI Petr Dvořák. Celý rozhovor s ním je dostupný zde.

Kolik peněz nakonec půjde podle nového hodnocení vysokým školám, zatím není jasné a je to předmětem diskusí. Uvažuje se zatím o dvou miliardách korun. Jisté ale je, že metodika by měla být hotová v roce 2020 a od té doby by se podle ní mělo naplno hodnotit. Celý text najdete na webu Universitas.