Kineziologická konference hostila 130 účastníků od nás i ze zahraničí

V úvodu konference vystoupila expertka na neurorehabilitaci Louise Connelová z britské University of Central Lancashire.
Foto: David Kresta
Úterý 27. září 2022, 12:00 – Text: David Kresta

Zcela zaplněný přednáškový sál v budově Y Fakultní nemocnice Olomouc hostil III. kineziologickou konferenci. Na akci pořádané Ústavem klinické rehabilitace Fakulty zdravotnických věd UP a Oddělením rehabilitace Fakultní nemocnice Olomouc byla slyšet čeština, slovenština i angličtina a vystoupilo bezmála dvacet odborníků z domácích i zahraničních univerzit a fakultních nemocnic.

„Jsme moc rádi, že o letošní konferenci byl takový zájem. Měli jsme sto třicet účastníků. Příspěvky, které se vesměs zabývaly implementací výsledků výzkumu do praxe, byly velmi přínosné stejně jako diskuze nad jednotlivými tématy. Těší nás, že jsme mohli pro tuto již tradiční akci využít krásné prostory moderní budovy Y ve Fakultní nemocnici Olomouc,“ shrnula spoluorganizátorka konference Barbora Kolářová, která působí jako pedagog v Ústavu klinické rehabilitace FZV UP. Konference byla organizována za podpory vedení FZV UP – záštitu nad akcí převzal děkan Jiří Vévoda a logistickou podporu zajistila proděkanka Petra Mandysová v rámci projektu PROPOST.

Úvodní blok patřil hostům z University of Central Lancashire v britském Prestonu, „Naše pozvání opět přijal dlouholetý spolupracovník Jim Richards, uznávaný odborník v oblasti biomechaniky. Poprvé na naší konferenci vystoupila jeho kolegyně Louise Connellová, která je expertkou na neurorehabilitaci,“ zmínila Barbora Kolářová. Mezi dalšími hosty byli například Jan Vacek z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity, Marcela Míková ze Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích nebo zástupci Fakultní nemocnice Olomouc Alois Krobot, Miroslav Haltmar či Jiří Horníček. Hned několik přednášek se dotýkalo tématu covid-19 – Petra Gaul Aláčová z Ústavu klinické rehabilitace FZV UP hovořila o tom, že onemocnění covid-19 postihuje do značné míry nervový systém, a to jak centrální, tak periferní a velkou měrou i autonomní. Přednosta ústavu Petr Konečný ve své přednášce hovořil o postcovidových bolestech hlavy a možnostech léčby a rehabilitace.

Letošní ročník konference přinesl také jednu novinku. „Zkusili jsme do programu poprvé zařadit posterovou sekci, v rámci níž vystoupila Adéla Balejová z Fakulty zdravotnických studií Západočeské univerzity v Plzni s příspěvkem na téma patellofemorální bolestivý syndrom s intervencí tapingu,“ popsala Barbora Kolářová.

„Byla to povedená konference, která měla velký ohlas. Věřím, že další ročník naší tradiční kineziologické konference bude stejně tak úspěšný jako ten letošní. Chtěl bych poděkovat Barboře Kolářové a asistence Markétě Noskové za excelentní organizaci akce,“ zmínil Petr Konečný.

Sborník abstraktů z konference najdete ZDE.