Noc vědců na FZV: vyšetření zraku, test čichu i model stáří

Foto: David Kresta
Úterý 4. říjen 2022, 12:45 – Text: David Kresta

Poslední zářijový den zůstaly olomoucké fakulty otevřené do pozdních večerních hodin. Konal se totiž další ročník Noci vědců. Ani letos tak nebyli návštěvníci ochuzeni o populární akci plnou vědy, poznání a zábavy pro všechny generace. Téma aktuálního ročníku znělo Všemi smysly a do programu se zapojila také Fakulta zdravotnických věd (FZV UP), která svůj stánek otevřela v budově Teoretických ústavů.

„Noc vědců byla příjemnou možností představit hravou formou vyšetření smyslů. Za Fakultu zdravotnických věd a Ústav ošetřovatelství se na přípravách podíleli jak akademici, tak studentky třetího ročníku oboru Všeobecné ošetřovatelství.  Zájem byl jak z řad laické veřejnosti, a především rodin s dětmi, tak z řad zaměstnanců Fakultní nemocnice Olomouc či blízkých univerzitních pracovišť. Dospělí ocenili orientační vyšetření zraku pomocí optotypu a společně se všichni zasmáli při určování různých látek pomocí čichu,“ přiblížila za organizátory Šárka Šaňáková z Ústavu ošetřovatelství FZV UP. „Velkou atrakcí pro návštěvníky z řad studentů byla možnost obléknout si simulační 'model stáří', který jsme měli zapůjčený z Centra praxí a praktické výuky. Největší výzvou potom bylo vyjít v tomto modelu schody,“ podotkla s úsměvem Lenka Machálková z Ústavu ošetřovatelství FZV UP.

O naplnění tématu Všemi smysly se vedle osmi fakult Univerzity Palackého postaraly také Pevnost poznání, Knihovna UP nebo vysokoškolský ústav Catrin UP. O letošní ročník Noci vědců byl v Olomouci obrovský zájem, akce se zúčastnilo více než 6000 lidí.

Foto ve fotogalerii: Martin Višňa