O sexuálních deliktech v církvi promluví odborníci na teologické fakultě

Ilustrační foto: archiv CMTF UP
Čtvrtek 18. srpen 2022, 8:00 – Text: Lenka Peřinová

Nejnovější církevně právní dokumenty v oblasti šetření sexuálních deliktů a jejich praktická aplikace, následky sexuálních deliktů u obětí, možnosti terapie, postupy ve světském trestním právu při šetření deliktů v sexuální oblasti – to jsou hlavní témata odborné konference, která se uskuteční na Cyrilometodějské teologické fakultě UP v termínu 25. a 26. srpna. Program je určen odborné veřejnosti z oblasti práva, sociologie, psychologie, psychiatrie.

„Konferenci vidím jako příležitost k navázání osobních kontaktů a sdílení zkušeností mezi pracovníky jednotlivých diecézí, kteří tuto problematiku mají řešit. Naši hosté se mohou seznámit se zkušenostmi odborníků, kteří se delikty zabývají z pohledu kanonického i světského trestního práva, psychiatrie či psychologie. Za důležitou pokládám také možnost prodiskutovat preventivní opatření do budoucna,“ uvedl garant konference Libor Botek z katedry církevních dějin a církevního práva CMTF UP.

Cílem konference je prohloubit teoretické a praktické dovednosti posluchačů při šetření sexuálních deliktů v církvi, které jsou nezbytným předpokladem pro spravedlivé, účinné a rychlé prošetření věci. Na konferenci vystoupí odborníci na kanonické i světské právo, psychologii i psychiatrii. Svůj příběh přednese také oběť, která byla sexuálním trestným činem v církvi zasažena.

„Posluchači si rozšíří znalosti v oblasti viktimologie, terapie a postupů při vyšetřování sexuálních deliktů v církvi. Bude rovněž diskutováno nastavení preventivních pravidel k eliminaci tohoto nežádoucího jevu v církvi,“ dodal Libor Botek.

Kompletní program je k dispozici zde.

Konference navazuje na kurz celoživotního vzdělávání, který se na Cyrilometodějské teologické fakultě UP uskutečnil v letním semestru 2021/22. Jeho účelem bylo zvýšit kvalifikaci a odbornost pracovníků církevních soudů při řešení sexuálních deliktů. Absolvování tohoto kurzu není podmínkou pro účast na konferenci.

Je však nutné se na akci předem přihlásit, a to prostřednictvím této stránky. Pořadatelé si vyhrazují právo rozhodnout o účasti jednotlivých zájemců. Účastnický poplatek činí 400 Kč.