Akademický senát pedagogické fakulty má novou místopředsedkyni

Alena Opletalová z Ústavu pedagogiky a sociálních studií je novou první místopředsedkyní AS PdF.
Foto: Lukáš Blokša
Pondělí 14. listopad 2022, 12:00 – Text: Milada Křížková Hronová

Alena Opletalová z Ústavu pedagogiky a sociálních studií se stala novou první místopředsedkyní Akademického senátu Pedagogické fakulty UP. Byla zvolena čtrnácti senátorskými hlasy. V této pozici nahradí Jana Gregara z Ústavu cizích jazyků, který se mandátu vzdal.

Listopadové jednání Akademického senátu PdF UP přineslo do diskuze několik témat. Hned zkraje zasedání senátoři zvolili novou místopředsedkyni uvedeného grémia. Stala se jí Alena Opletalová z Ústavu pedagogiky a sociálních studií PdF. Byla jedinou navrženou kandidátkou, ve volbě získala čtrnáct hlasů.

„Děkuji za důvěru, velmi ráda budu v jednání našeho senátu nápomocna jako první místopředsedkyně,“ řekla Alena Opletalová. Ve funkci vystřídá Jana Gregara z Ústavu cizích jazyků, který nejen na post místopředsedy, ale i na práci ve fakultním senátu rezignoval. Uvolněný mandát obsadí Martina Fasnerová z Ústavu pedagogiky a sociálních studií.

Během jednání se senátoři věnovali i situaci, která se týká přírodovědecké fakulty, vysokoškolského ústavu CATRIN a výpovědi, již obdržel děkan PřF. V závěru senát pedagogické fakulty přijal usnesení: „AS PdF UP se znepokojením sleduje situaci v rámci sporu týkajícího se rektora UP, AS PřF UP a děkana PřF UP a vyzývá všechny zúčastněné strany k hledání konsensu a realizaci kroků, vedoucích ke zmírnění napětí na UP. Zároveň vyzývá k zodpovědné komunikaci tohoto sporu směrem k médiím.“

Senátoři pedagogické fakulty na svém jednání také schválili návrh nového Jednacího řádu Vědecké rady PdF UP se zapracovanými připomínkami legislativní komise PdF UP a následnými změnami děkana PdF UP. Dále hovořili o možných variantách chystaných přijímacích zkoušek, o kvalifikačních pracích a výběru jejich témat. Děkan fakulty Vojtech Regec pak hovořil o souvisejících analýzách, o chystaném Dni otevřených dveří, situaci kolem vzniku nové studovny, činnostech vztahujících se ke stavebním úpravám fakulty i nové pozici studentského ambasadora pro internacionalizaci. Zmínil i připravenou novelu vnitřního mzdového předpisu či aktivity, které povedou k úsporám v nadcházející energetické krizi.