ART FOR UKR: téměř šedesát tisíc na podporu Ukrajiny

Z vernisáže výstavy ART FOR UKR.
Foto: Adam Mráček
Pondělí 16. květen 2022, 7:10 – Text: Milada Křížková Hronová

Prodejní výstava ART FOR UKR, kterou uspořádala Pedagogická fakulta Univerzity Palackého v Uměleckém centru UP, shromáždila 56 150 korun. Výtěžek z této expozice, především studentských uměleckých děl, nyní putuje prostřednictvím Červeného kříže na pomoc Ukrajině.

Akce ART FOR UKR byla koncipována jako prodejní výstava studentů výtvarné výchovy na Pedagogické fakultě UP. Díla – malby, objekty či grafiky – s cílem pomoci lidem z Ukrajiny však nabídli do expozice i pedagogové, studenti a přátelé z jiných škol.

„Děkuji všem, kteří za touto studentskou iniciativou stáli. Nejenže vznikla zajímavá výstava, kterou navštívily desítky až stovky lidí, ale hlavně: naši studující a pedagogové ukázali, že jim situace na Ukrajině není lhostejná a že chtějí pomáhat. Pedagogická fakulta UP tuto akci ráda podpořila. Jsme hrdí na to, kolik lidí od nás nezůstává jen u slov, ale hledá svůj originální způsob, jak Ukrajince podpořit. Jen slova totiž nestačí a lidé z Ukrajiny stále naši pomoc potřebují,“  uvedla Petra Šobáňová, proděkanka PdF UP.

Cenu díla určeného k prodeji si určil vždy jeho autor sám. V případě, že o umělecký předmět projevilo zájem více lidí, zorganizovali studenti aukci.

„Dílo získal ten zájemce, který nabídl nejvyšší částku,“ řekla za pořádající studenty Terezie Tomková, studentka Učitelství výtvarné výchovy pro 2. stupeň základních škol, střední školy a ZUŠ na PdF UP.

Výstava ART FOR UKR byla zahájena 14. března v přízemí pravého křídla UC UP a díla si bylo možné koupit do konce března.

„Děkujeme naší fakultě za podporu. Podařilo se nám to, v co jsme doufali, výstava obsáhla hodně děl. Zájemce o díla jsme postupně kontaktovali a organizovali aukce. Jsme velmi rádi za výslednou částku, kterou jsme utržili. V celé výši jsme ji odeslali Českému červenému kříži, který vyhodnotí druh pomoci pro Ukrajinu,“ dodala za pořadatele spolužačka Terezie Aneta Pastrňáková.