Astrovíkend v Pevnosti poznání odhalí tajemství vesmíru i nejnovější vědecké objevy

Titulní foto z expozice o astronomii. V textu pak Michal Gabčo a astronaut Andrew Feustel.
Foto: Pevnost poznání
Čtvrtek 15. duben 2021, 14:00 – Text: Martina Vysloužilová

Šedesáté výročí dne, kdy se Jurij Gagarin jako první člověk v historii podíval do vesmíru, si o víkendu 17. a 18. dubna připomene Pevnost poznání Přírodovědecké fakulty UP. Příznivci vesmíru a nejnovějších vědecko-technických objevů se mohou těšit na přednášky odborníků, podcasty i soutěž. Program se z důvodu pandemie koná online a organizátoři jej nazvali Dny kosmonautiky a astronomie.

Přednáška fyzika Tomáše Lockera nazvaná Teleskopy tak, aby je pochopilo i tele posluchače zavede do minulosti a odpoví jim na otázky, kdy se lidé poprvé podívali dalekohledem na oblohu a jak se taková konstrukce přenašečů do jiných světů měnila v čase. Další přednášku s názvem Jak se staví satelity pak prosloví Michal Gabčo.

„Mám radost, že se do programu zapojili naši bývalí kolegové, kteří v expozici pracovali v době studia jako animátoři a prováděli návštěvníky. Kromě Tomáše se přidá také Michal Gabčo, který už několik let působí ve vesmírném průmyslu a spolupracoval také na projektech Evropské vesmírné agentury (ESA). Ten vysvětlí, jak se staví satelit a kolik to zabere času, peněz a taky nervů,“ řekla Anna Krčmářová, která vede expozici Světlo a tma a je hlavní organizátorkou akce. Obě přednášky budou k dispozici na webu Pevnosti poznání od soboty 17. dubna od 8 hodin.

Podcast se zaměří na nejvýraznější hvězdy

Podcast Průvodce noční oblohou studenta nanotechnologií Michala Koutného se zaměří na nejvýraznější hvězdy a snadno pozorovatelná souhvězdí. Na webu Pevnosti poznání budou k dispozici dvě varianty prezentace – video a audio. U té druhé mohou posluchači vylézt na kopec a při poslechu pozorovat noční oblohu.

„Vesmírné dálky lákaly lidstvo od nepaměti. A proto se snažíme zprostředkovat tuto oblast bádání všem generacím bez rozdílu. Vždyť vesmírný průmysl je jednou z nejdynamičtěji se rozvíjejících oblastí lidského bádání. Denně přichází nové zprávy o významných úspěších na poli objevování vesmíru a my se snažíme být u toho společně s našimi návštěvníky,“ řekl Roman Chvátal, programový ředitel science centra.

Soutěž o ilustrovanou Knihu vynálezů

Kdo má rád vesmírné výzvy, určitě se připojí k soutěži o ilustrovanou Knihu vynálezů. Stačí zodpovědět tři otázky, které stejně jako podmínky soutěže zájemci naleznou na webu popularizačního centra.

„Knížka poutavě vysvětluje techniku okolo nás a také povzbuzuje děti, aby se rozhlédly a zamyslely nad tím, co by se dalo vylepšit. Nemusí to být hned převratný světový objev, může to být drobnost, která pomůže a potěší. Jako například hrneček, který se nepřeklopí. Ten pro svého dědečka vymyslela osmiletá holčička Lily, aby si dědeček nevylil svůj čaj. Kniha vynálezů vznikla ve spolupráci s Muzeem vědy v Londýně, naše české vydání určitě potěší příznivce Pevnosti poznání,“ popsala výhru Klára Kuncová ze společnosti Mapcards, která knížku do soutěže věnovala.

Interaktivní centrum vědy organizuje akci Dny kosmonautiky a astronomie od roku 2018, kdy Pevnost otevřela tematickou expozici astronomie s časovou osou vývoje vesmíru a modely barevných planet zavěšenými na trámech v podkroví. O rok později se do popularizačního centra přijel podívat slavný astronaut Andrew Feustel, který navštívil Českou republiku na pozvání Akademie věd České republiky. Astronautovu návštěvu si můžete připomenout zde.