Děkan ocenil vědeckou práci zaměstnanců i studentů lékařské fakulty

Foto: Martin Višňa
Čtvrtek 6. duben 2023, 16:10 – Text: Martin Višňa

Šest desítek jmen zahrnuje přehled zaměstnanců a studentů Lékařské fakulty UP, kteří za svou vědeckou práci získali Cenu děkana LF UP za rok 2022. Předávání cen se uskutečnilo v úvodu dubnového zasedání Vědecké rady LF UP, oceněným děkan Josef Zadražil pogratuloval, poděkoval za jejich práci pro lékařskou fakultu a popřál další úspěchy do budoucna.

Oceněni byli zejména autoři článků zveřejněných v časopisech v prvním decilu a prvním kvartilu příslušné oborové kategorie podle databáze Web of Science, mezi nimi například Dana Dobešová z Ústavu lékařské genetiky, Daniel Šaňák z Neurologické kliniky nebo Anna Petráčková z Ústavu imunologie, která před nedávnem získala za svou disertační práci Cenu Wernera von Siemense (psali jsme zde).

Hned třikrát děkan Josef Zadražil blahopřál Martinu Mistríkovi z Ústavu molekulární a translační medicíny. Společně s kolegou Zdeňkem Škrottem obdržel nejen ocenění za článek v prvním decilu, ale také cenu za vědeckou publikaci zveřejněnou v letech 2013–2022 s významným počtem citací, a sice článek Alcohol-abuse drug disulfiram targets cancer via p97 segregase adaptor NPL4, který vyšel v časopise Nature a dosud byl 360krát citován. Potřetí pak Martin Mistrík k děkanovi přistoupil jako zástupce týmu stojícího za jedním ze čtyř oceněných patentů.

Cenu děkana získali také autoři tří monografií: Jiří Gallo z Ortopedické kliniky za počin Infekce v ortopedii, Vlastimil Ščudla z III. interní kliniky za publikaci Základy diferenciální diagnostiky ve vnitřním lékařství a Miloš Táborský z I. interní kliniky jako autor knihy Digitální medicína.

Oceněna byla také třináctka autorů nejlepších studentských vědeckých prací. Jako poslední pak před Vědeckou radou LF UP převzala Cenu děkana za zvýšení kvalifikace Beatrice Mohelníková Duchoňová z Onkologické kliniky, která byla v závěru loňského roku jmenována profesorkou v oboru Onkologie. Její portrét coby jedné z nejmladších profesorek v české medicíně si můžete přečíst tady.

Celkem bylo mezi více než šedesátku oceněných rozděleno přes 1,5 milionu korun. Kompletní seznam laureátů Ceny děkana LF UP za rok 2022 je k nahlédnutí zde.