Duší programu festivalu je absolvent UP Petr Kubica

Petr Kubica. Foto: Archiv MFDF Ji.hlava
Úterý 10. říjen 2017, 8:47

Tchajwanský film, Marcel Ophuls, Jean Rouch nebo pohled na nízkopříjmová zaměstnání od Apoleny Rychlíkové. To jsou témata, která ovládnou 21. ročník dokumentární Ji.hlavy. Jedním z těch, kteří za festivalem stojí už od počátku, je absolvent Univerzity Palackého Petr Kubica.

Jedním z těch, kteří už dvacet let stojí za programem Mezinárodního festivalu dokumentárního filmu Ji.hlava, je dramaturg Petr Kubica. Na Filozofické fakultě Univerzity Palackého vystudoval teorii a dějiny filmu i divadla. V Olomouci působil také jako hlavní dramaturg AFO. V současnosti je pedagogem na FAMU a kreativním producentem České televize, kde se podílí například na pořadu Český žurnál. „To, že mladá generace režisérů dokáže upozornit na naléhavé současné problémy naší společnosti, je dobrá cesta, kterou by se český dokumentární film měl vydat,“ říká Kubica o dokumentární sérii, která každoročně boduje i u diváků Ji.hlavy. Letos se v soutěži o nejlepší český dokument utká třeba Apolena Rychlíková s "českým žurnálem" Hranice práce. Kromě novinek z českého dokumentu čekají diváky v Ji.hlavě stovky filmů z celého světa, včetně nejrozsáhlejší retrospektivy tchajwanského dokumentu vůbec. K vidění bude také přehlídka tvorby letos devadesátiletého Marcela Ophulse nebo francouzského filmaře a antropologa Jeana Roucha.

Zuzana Kopáčová

MFDF Ji.hlava se uskuteční 24. - 29. 10. 2017. Více o festivalu ZDE.