Fermiho úlohy letos nejlépe zvládly studentky z Ostravy

Foto: Pixabay.com
čtvrtek 14. květen 2020, 13:00 – Text: Šárka Chovancová

Tým studentek z Gymnázia Olgy Havlové v Ostravě-Porubě ve složení Jana Zavadilová a Petra Plonková se stal absolutním vítězem 14. ročníku soutěže v řešení Fermiho úloh, kterou letos poznamenala epidemie koronaviru. Kvůli uzavření škol a preventivním opatřením nemohlo být uspořádáno červnové „Velké finále“ soutěže pojmenované po italském fyzikovi Enrico Fermim. V předchozích letech se finále uskutečnilo na katedře experimentální fyziky přírodovědecké fakulty.

V prvním korespondenčním kole letošního ročníku soutěže v řešení Fermiho úloh se vítězem v kategorii jednotlivců stal Petr Martynek z Gymnázia Třinec, v soutěži kolektivů se na prvním místě umístil tým z Gymnázia Olgy Havlové v Ostravě-Porubě ve složení Jana Zavadilová a Petra Plonková.

„I když byla výuka na školách na jaře přerušena, obdržela katedra experimentální fyziky řešení úloh i z druhého korespondenčního kola od dvou kolektivů žáků, a to z Gymnázia v Třinci a Gymnázia Olgy Havlové v Ostravě-Porubě. V tomto případě nebylo pořadí řešitelů v soutěži stanoveno. Nicméně byl vyhlášen absolutní vítěz těchto dvou korespondenčních kol. Fermiho úlohy letos nejlépe zvládly studentky Jana Zavadilová a Petra Plonková, které úspěšně vyřešily úlohy z obou kol,“ uvedla Renata Holubová z katedry experimentální fyziky.

Studenti měli například v prvním kole určit, jaký je rozdíl v hmotnosti 100 nepopsaných listů papíru a stejného počtu listů papíru z tiskárny EPSON opatřených textem. Mladí badatelé podle Holubové zjistili, že potištěný papír je asi o čtyři gramy těžší než papír čistý. Ve druhém kole pak měli odhadnout, o kolik se zvýší spotřeba elektrické energie, pokud všichni obyvatelé České republiky začnou používat elektro automobily. Studenti vypočítali, že při průměrném nájezdu 15 000 kilometrů ročně je to asi 20 TWh energie navíc.

„Úsměvy na tvářích žáků i organizátorů soutěže vzbudilo zadání úlohy na téma množství exkrementů, které psi chovaní v České republice vyprodukují za rok. Odhadneme-li počet psů v českých domácnostech na 2,5 milionu, tak ročně jejich střeva opustí celkem 180 milionů tun exkrementů,“ dodala Renata Holubová.

Úlohy jsou pojmenované po italském fyzikovi Enrico Fermim, který byl známý svou neobvyklou schopností jednoduchým a rychlým způsobem řádově odhadnout fyzikální veličiny. Při řešení nejde o to hledané výsledky přesně vyčíslit, ale jen řádově správně odhadnout s pomocí jednoduchých fyzikálních vztahů, zkušeností z každodenního života a zdravým rozumem. „Všichni úspěšní řešitelé soutěže obdrželi diplom a drobný dárek, které jim byly zaslány poštou na adresu školy. Všem řešitelům děkujeme za účast v soutěži a těšíme se na další zajímavá řešení úloh 15. ročníku soutěže,“ doplnila Renata Holubová.

Zpět