Fischerovskou přednášku uvede filozof Karel Floss

Jaký je úděl filozofa v Olomouci? Na tuto otázku se zaměří letošní přednáška k poctě J. L. Fischera
Foto: Letní filosofická škola
Pondělí 21. listopad 2016, 13:17 – Text: Milada Hronová

Filozof a překladatel Karel Floss prosloví ve středu Výroční přednášku k poctě J. L. Fischera. Žák a spolupracovník prvního rektora obnovené Univerzity Palackého bude mluvit před akademickou obcí na téma Úděl filosofa v magické Olomouci.

Docent Karel Floss je vytrvalý interpret Fischerova života a odkazu. Někdejšího rektora Univerzity Palackého považuje za nepostradatelného učitele a vychovatele. A platí to podle něj i v současné době, kdy společnost hledá nový smysl politiky i obecného lidského údělu.

I přesto, že je Josef Ludvík Fischer jedním z prvních zásadních kritiků konzumní společnosti a zároveň i hledačem pravých hodnot, stále zůstává podle filozofa Karla Flosse ve stínu jiných myslitelů. A právě to se pokusí ve své přednášce změnit. Chce připomenout oprávněnost názoru profesora Ivana Blechy, že po boku velkých učitelů našeho národa J. A. Komenského a T. G. Masaryka je potřebné postavit nejen filozofa Jana Patočku, ale i filozofa a rektora Josefa Ludvíka Fischera.

Tradice fischerovských přednášek byla na Univerzitě Palackého založena v roce 1994 při příležitosti 100. výročí narození prvního rektora obnovené olomoucké univerzity. Přednáška se uskutečňuje obvykle jednou ročně jako projev ocenění významu jeho osobnosti. Letos se tak stane při slavnostním zasedání akademické obce ve středu 23. listopadu v 11 hodin v Kapli Božího Těla Uměleckého centra UP. Vůbec poprvé UP vystaví i posmrtnou masku J. L. Fischera.