Jak zpomalit stárnutí? Zkuste kurzy pro seniory v Pevnosti poznání

Pátek 19. leden 2024, 9:56

Olomouc (19. ledna 2024) Aktivní senioři se mohou od pondělí 22. ledna od 9 hodin hlásit do 1. ročníku vzdělávacího cyklu Blízká setkání třetího věku v Pevnosti poznání, interaktivním muzeu vědy Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Kurz je určený pro všechny zájemce, kteří se chtějí dozvědět něco nového z oblasti fyziologie lidského těla, trénování paměti, zdravého životního stylu a správného pohybu. V inspirativním prostředí science centra mohou navázat nová přátelství a smysluplně trávit volný čas ve společnosti svých vrstevníků.

Noví účastníci se poprvé sejdou 19. února a každé další pondělí se budou potkávat v prostorách Pevnosti poznání. Vyzkouší si jednotlivé exponáty a také se budou učit v obřím modelu mozku, kde zjistí, jak tento superpočítač lidského těla funguje a jak jej trénovat a využívat ke spokojenému životu.

„S přibývajícími roky je velmi důležité porozumět tomu, jak naše tělo i mozek fungují, abychom pochopili, čím můžeme projevy stárnutí zpomalit a stále si tak užívat naplno života. S pomocí exponátů a zážitkových lekcí účastníkům zábavnou a srozumitelnou formou odhalujeme taje lidského fungování a ukazujeme jim cestu, jak maximálně zmírnit projevy stáří, přijmout je a naučit se s nimi pracovat,“ popsala význam kurzu lektorka Ivana Fellnerová. Ta je zároveň předsedkyní spolku Pro poznání, který aktivity organizuje.

Senioři se seznámí nejen se základními fyziologickými procesy a příčinami onemocnění typických pro vyšší věk, ale také se dozví, jak mohou projevy stáří, popř. progresi onemocnění zpomalit, nebo jim dokonce předcházet. V hodinách nazvaných Pohyb pro zdraví se například naučí správně dýchat a domů si odnesou i rady a tipy na jednoduché cviky.

Tým Blízkých setkání třetího věku letos nabízí také sérii workshopů, kam se mohou přihlásit absolventi prvních dvou ročníků cyklu, interaktivní hodiny jsou ale určeny i seniorům, kteří dosud na kurzy nechodili. Mimo jiné se zde dozvědí novinky o internetové bezpečnosti, fyziologii lidského těla nebo si mohou potrénovat paměť. Vzdělávací program organizuje od roku 2016 spolek Pro poznání v Centru popularizace Přírodovědecké fakulty UP a jeho aktivity podporuje Olomoucký kraj.

Zájemci najdou bližší informace na webových stránkách Pevnosti poznání. Ti, kterým není blízká práce s počítačem, se mohou přihlásit osobně v otevírací době přímo v centru popularizace.

Kontaktní osoba:

Martina Vysloužilová I vedoucí komunikace